27 sierpnia 2022

Zęby zatrzymane - przyczyny

O zębach zatrzymanych najczęściej mówi się w kontekście zębów mądrości, chociaż trzeba pamiętać, że nie tylko ósemek problem może dotyczyć. Jakie są przyczyny, które sprawiają, że ząb nie rośnie prawidłowo?

Ząb zatrzymany

Na naszym blogu pisaliśmy już o zatrzymanych ósemkach, dlatego dzisiaj tylko przypomnienie - o zębie zatrzymanym mówi się wtedy, gdy - z perspektywy anatomii - jest on ukształtowany prawidłowo, ale nie wyrżnął się cały ponad dziąsło. Dodatkowo można tu mówić o dwóch sytuacjach. Pierwszą z nich jest ząb zatrzymany całkowicie, czyli gdy cała korona znajduje się pod powierzchnią dziąsła i jest on całkowicie otoczony przez kość. W drugim wariancie ząb owszem, jest widoczny, ale tylko częściowo. W zębach zatrzymanych częściowo widoczny jest tylko fragment korony. Jakie są przyczyny takiego stanu?

Dlaczego ząb nie wyrósł prawidłowo?

Przyczyny tego, że ząb utknął w kości lub pojawił się tylko częściowo może być wiele. Najczęściej oczywiście jest to problem z ósemkami, pozostałych zębów dotyczy znacznie rzadziej.

Jedną z najczęściej stwierdzanych przyczyn jest nieprawidłowe ułożenie w łuku zębowym, zbyt mało miejsca na to, aby kolejny ząb mógł przebić się przez kość i dziąsło. Czasem problemy mogą wiązać się z mleczakami, które zbyt długo pozostając na swoim miejscu niejako blokują możliwość wyrżnięcia się zęba stałego (co dotyczy np. kłów).

Często przyczyną zatrzymanych zębów mogą być też uwarunkowania genetyczne. Jedno jest pewne, bez względu na przyczynę - konieczna jest pomoc stomatologa, który oceni możliwość leczenia. Zęby zatrzymane, mogą powodować naprawdę dotkliwe dolegliwości bólowe.

Designed and programmed by: