6 września 2022

Ząbkowanie u niemowląt - objawy

Ząbkowanie u niemowląt rozpoczyna się z reguły około 6 miesiąca życia, chociaż u niektórych maluchów pierwsze zęby pojawiają się dopiero w okolicy pierwszych urodzin. Takie “opóźnienie” mieści się w granicach przyjętych norm fizjologicznych, dopiero brak zębów powyżej roku powinno wzbudzić niepokój, wtedy też warto umówić konsultację u specjalisty.

Ząbkowanie - czy to już?

Proces ząbkowania u dzieci przebiegać może w różny sposób. Jedne maluchy będą przechodziły go bardzo łagodnie, a inne nie. Zdarza się, że niektórzy rodzice nawet nie zaobserwują symptomów, a w buzi dziecka nagle pojawi się pierwszy ząbek. Do tego, u części dzieci mleczaki pojawiają się kolejno, a u innych rosną właściwie “wszystkie na raz”. Jakie są zatem objawy ząbkowania usługi najmłodszych?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że wyrżnięcie zębów jest trudnym procesem, powodować może ból czy swędzenie. Dla malucha, który nie potrafi jeszcze zakomunikować co się dzieje jest to trudny okres, podobnie, jak dla jego rodziców. Warto w tym czasie uważnie obserwować malucha.

Trudność jest tutaj jedna, bo objawy ząbkowania mogą być naprawdę różnorodne. 

Najbardziej charakterystyczne symptomy ząbkowania

Jednym z najczęściej wskazywanych symptomów jest bardzo obfite ślinienie. Niestety, ale ślina może często podrażniać delikatną skórę wokół ust dziecka, co sprawia, że koniecznie zadbać trzeba o właściwą higienę - osuszanie oraz ewentualne natłuszczanie przygotowanymi specjalnie dla dzieci kremami. Pozwoli to uniknąć komplikacji, gdyż kremy chronią skórę dziecka przed śliną.

Zmienia się też wygląd samych dziąseł. U ząbkujących dzieci stają się one rozpulchnione, bolesne, zaczerwienione. Mogą też swędzieć. Z tym ostatnim maluch radzi sobie jak umie, w czasie ząbkowania uporczywie wkłada różne przedmioty do ust, gryzie je, aby uzyskać chwilową ulgę.

Dość charakterystycznym objawem jest też podwyższona ciepłota ciała. Nie można tu mówić o gorączce, bo w przypadku wychodzących zębów nie przekracza ona 38 stopni, a gdy tylko ząb pojawi się na powierzchni dziąsła - temperatura spada. Normalną kwestią jest też utrata apetytu, luźniejsze niż zwykle stolce. U dzieci w okresie ząbkowania bardzo często obserwuje się gorsze samopoczucie - maluch staje się marudny, gorzej śpi, jest niespokojny i rozdrażniony.

Ząbkowanie - nietypowe objawy

Poza charakterystycznymi objawami, ząbkowaniu towarzyszyć mogą też nieco mniej typowe objawy. Maluch zmagać się może z katarem i kaszlem, które w połączeniu z lekką gorączką postrzegane są najczęściej jako infekcja. Sporadycznie pojawić się może również wysypka, najczęściej w okolicy ust - na policzkach, ale też klatce piersiowej czy szyi. Gdy pojawią się symptomy warto dokładnie oglądnąć dziąsła malucha.

Na szczęście ząbkowanie jest procesem chwilowym, a gdy zęby pojawią się, wszystkie symptomy miną, a dziecko znowu będzie pogodne i radosne.

Designed and programmed by: