Uzupełnienia protetyczne wykorzystywane są w leczeniu pacjentów, u których doszło do utraty zębów. Jakie są ich rodzaje? Jakie warianty sprawdzą się najlepiej?
Protezy i inne uzupełnienia protetyczne - rodzaje
Protetyka jest działem stomatologii, oferującym pacjentom wiele możliwości leczenia braków zębowych. Obecnie wykorzystuje się uzupełnienia protetyczne:
- ruchome - protezy całkowite i częściowe, mogą one być przez pacjenta ściągane i zakładane (akrylowe i szkieletowe),
- stałe (korony, mosty, inlay, onlay, overlay, implant) - są to rozwiązania, które na stałe osadzone są w jamie ustnej pacjenta.
Kiedy trzeba zdecydować się na uzupełnienie protetyczne?
Braki zębowe w dłuższej perspektywie czasu prowadzić mogą do zmiany rysów twarzy, na skutek czego dochodzi do rozwoju jej asymetrii, jednak to nie tylko estetyka, bo problem powoduje negatywne skutki w obrębie aparatu żucia. Prowadzi do nieprawidłowości w przeżuwaniu i rozdrabnianiu pokarmów, a to z kolei powoduje wystąpienie dalszych problemów związanych z trawieniem. Dlatego też u osób, które utraciły choćby jednego zęba, najlepszym rozwiązaniem jest jak najszybsze uzupełnienie braków.
Co wybrać?
Czasem pacjenci mają pewne preferencje dotyczące wyboru, jednak najważniejsza jest konsultacja ze stomatologiem. Dentysta musi dokładnie ocenić możliwości terapii, biorąc pod uwagę indywidualne możliwości, liczbę brakujących zębów, ewentualne przeciwwskazania itp.
Protezy całkowite to rozwiązanie dla osób, które nie mają już żadnych własnych zębów. Wariant ten całkowicie opiera się na dziąsłach, chociaż proteza całkowita może też zostać osadzona na wcześniej wykonanych implantach. Protezy częściowe przygotowywane są w różnych konfiguracjach, w zależności od występujących braków zębowych w jamie ustnej pacjenta. W protezach częściowych mocowanie opiera się nie tylko na dziąśle, ale też na zębach sąsiadujących.
W przypadku uzupełnień protetycznych ruchomych, ich właściwe dopasowanie to kwestia indywidualna, oceniana przez stomatologa.
Priorytetem powinna być przede wszystkim wygoda i komfort noszenia. Atutem jest fakt, że wybrane warianty uzupełnień protetycznych pozwalają zapobiegać zanikowi kości, jednocześnie doskonale naśladując naturalny styl żucia i gryzienia pokarmu.