18 sierpnia 2022

Szynowanie zębów w praktyce

Gdy zęby oraz otaczające je tkanki są zdrowe, to mocno i stabilnie osadzone są w kości. Zdarza się jednak, że na skutek chorób, stanów zapalnych czy urazów mechanicznych zęby mogą zacząć się ruszać. Początkowo nieznacznie, ale jeśli pierwotny problem nie będzie rozwiązany - z czasem może być coraz gorzej. Finalnie dojść może nawet do utraty uzębienia, a wtedy w zasadzie jest już za późno na podjęcie jakichkolwiek kroków. Jak zatem leczyć rozchwianie zębów?

Szynowanie, krótkie przypomnienie

O szynowaniu pisaliśmy już na naszym blogu, dlatego dzisiaj tylko krótko - szynowanie jest zabiegiem, jaki wykonywany jest, aby ustabilizować ruchome zęby. Sam zabieg nie jest ani długi, ani uciążliwy dla pacjenta, a może zapobiec naprawdę dużym powikłaniom.

Przypomnijmy również, że aby wykonać stabilizację konieczne jest właściwe przygotowanie, podczas wizyty stomatolog wskaże zęby, które należy wyleczyć, oceni również kondycję tkanek przyzębia, zalecając odpowiednie leczenie w razie stwierdzenia nieprawidłowości. Niezbędne może być też wykonanie zabiegów higienizacyjnych, w tym skalingu.

Szynowanie włóknem szklanym

Stabilizacja wykonywana jest przy pomocy włókna szklanego, które w postaci specjalnej tasiemki pozwala unieruchomić zęby i wyeliminować problem. Tasiemka jest przytwierdzona przy pomocy kompozytu do powierzchni od wewnątrz, po podniebiennej lub językowej stronie. Jest to rozwiązanie skuteczne i trwałe, ponieważ kompozyt po nałożeniu na zęby zostaje utwardzony przy pomocy lampy polimeryzacyjnej.

Alternatywnym rozwiązaniem jest wykonanie szynowania drutem ze stali nierdzewnej.

Najważniejsza - profilaktyka!

Leczenie rozchwianych zębów teoretycznie nie należy do trudnych. Dostępne są odpowiednie środki oraz metody. Natomiast najlepszym rozwiązaniem jest do takiej sytuacji nie dopuścić. Dlatego tak ważne, aby regularnie umawiać wizyty profilaktyczne u stomatologa, aby jak najszybciej móc interweniować w przypadku wystąpienia problemów.

Designed and programmed by: