Rozchwiane zęby to ogromny problem, który może zakończyć się naprawdę tragicznie, nawet utratą zębów. Co zrobić, aby do tego nie dopuścić? Jak i czy w ogóle można leczyć rozchwiane zęby?
Co to jest szynowanie?
Terminem szynowania określa się zabieg stomatologiczny, wykonywany w celu ustabilizowania zębów ruchomych. Sytuacja ta jest najczęściej wynikiem chorób przyzębia, chociaż może być spowodowana również urazami mechanicznymi.
Podczas zabiegu zęby, które utraciły pierwotną stabilizację są ze sobą łączone. Poprawa stabilności zębów jest bardzo ważna nie tylko w kontekście komfortu życia pacjenta, ale też z dużym prawdopodobieństwem pozwoli uniknąć utraty zębów, co z kolei wiązałoby się z koniecznością wykonania uzupełnień protetycznych.
Zabieg szynowania czy wiesz jak wygląda?
Procedura medyczna wykonywana podczas szynowania nie jest długa - całość zabiegu trwa zaledwie kilka - kilkanaście minut, jednak aby mogła zostać wykonana konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Zęby muszą być zdrowe. Konieczne jest też wykonanie zabiegu higienizacji, co pozwoli usunąć obecne na zębach osady - kamienia i płytki nazębnej.
Gdy całość jest odpowiednio przygotowana można przejść do zespolenia zębów rozchwianych. W tym celu wykorzystywany jest specjalny kompozyt lub włókno szklane, które umieszczane są od wewnętrznej strony jamy ustnej, aby były mniej widoczne.
Szynowania nie należy się bać, bo jest to zabieg bezbolesny, a jedyne dolegliwości, jakie mogą się pojawić będą związane wyłącznie z koniecznością opracowania przedzabiegowego zębów. Możliwe jest wykorzystanie znieczulenia miejscowego w celu ograniczenia ewentualnych dolegliwości i dyskomfortu.