Suchy zębodół jest poważnym problemem, którego nigdy nie można bagatelizować. Gdy po ekstrakcji dolegliwości bólowe stają się coraz większe lub pojawiają się inne symptomy, które mogą świadczyć o powikłaniach - należy jak najszybciej skonsultować się ze stomatologiem, który oceni problem i wdroży odpowiednie leczenie.
Co należy zrobić z narastającym po ekstrakcji bólem?
Wypłukanie skrzepu jest jedną z najczęstszych przyczyn problemu, dlatego po usunięciu zęba zaleca się rezygnację z płukania jamy ustnej..
Suchy zębodół jest powikłaniem, które samo nie ustąpi, nie ma też możliwości pomocy “domowymi sposobami”. Stomatolog w pierwszej kolejności dokładnie oczyści ranę, wykorzystując sól fizjologiczną lub roztwór wodorowęglanu sodu. Następnie na miejsce po wyrwaniu nanoszony jest lek, którego zadaniem jest ochrona dla dalszego procesu leczenia - ma on zapobiegać rozpadowi skrzepu.
Suchy zębodół profilaktyka
Powikłanie, jakim jest suchy zębodół w dużym stopniu zależy od postępowania pacjenta. Jednym z najważniejszych czynników jest palenie papierosów. Co ważne należy zrezygnować lub ograniczyć palenie już w czasie przed ekstrakcją. Nikotyna wpływa niekorzystnie na cały organizm, a po wyrywaniu zęba utrudnia gojenie się rany, powodując dodatkowe, bolesne dolegliwości. Podobnie wygląda kwestia dotycząca spożywania alkoholu.
Po usunięciu zęba trzeba bardzo ostrożnie podchodzić do kwestii higieny. Nie można z niej zrezygnować, jednak zarówno mycie, jak i płukanie powinno być delikatne i uważne, wszystko po to, aby nie uszkodzić tworzącego się skrzepu.
Zmiany niezbędne będa również w obrębie diety. Zaleca się rezygnację z twardych i gorących posiłków. Lepszym rozwiązaniem będą posiłki płynne, półpłynne i letnie.