30 sierpnia 2022

Suchy zębodół -  co to takiego?

Suchy zębodół. Z terminem spotkać się można w gabinecie, po wizycie podczas której usuwany był ząb. Co to takiego? Na czym polega problem i czy wymaga pilnej konsultacji ze stomatologiem?

Czym jest suchy zębodół?

Usuwanie zęba z całą pewnością do przyjemnych nie należy, szczególnie, że u wielu pacjentów wzbudza ono strach. Obecnie ekstrakcja jest zabiegiem, który dzięki znieczuleniu jest bezbolesny, a nieprzyjemne doznania są zminimalizowane. Doświadczenie specjalisty i dobrze dopasowany sprzęt sprawiają, że ekstrakcja nie jest już takim problemem. Należy jednak pamiętać, że jest to zabieg, po którym mogą wystąpić komplikacje. Suchy zębodół jest właśnie jednym z powikłań.

Suchy zębodół - objawy

Po usunięciu zęba w zębodole wytwarza się skrzep będący naturalnym etapem gojenia rany. Jednak zdarza się, że skrzepu brak lub doszło do jego przypadkowego wypłukania. Wówczas pacjent zaczyna odczuwać nieprzyjemne i dość bolesne dolegliwości w miejscu ekstrakcji, które z czasem przybierają na sile. Pacjenci zgłaszają dużą bolesność, uczucie pulsowania w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się ząb. Co więcej, z czasem stają się one na tyle dotkliwe, że środki farmakologiczne dostępne bez recepty są niewystarczające, aby zredukować bolesność. Brak właściwej, specjalistycznej interwencji sprawia, że ból promieniuje wzdłuż nerwów, sięgając nawet ucha czy skroni. W efekcie pojawić się może nieprzyjemny zapach z ust, będący konsekwencją nieprawidłowego gojenia. Zdarza się, że u niektórych pacjentów pojawia się gorączka czy uczucie ogólnego osłabienia.

Problemu nie można bagatelizować. Wystąpienie dolegliwości bólowych, które przybierają na sile po ekstrakcji zęba wymaga jak najszybszej konsultacji ze stomatologiem.

Designed and programmed by: