Zęby mleczne i zęby stałe. Te pierwsze pojawiają się u dzieci jeszcze przed ukończeniem pierwszego roku życia. Następnie, gdy maluch ma ok. 6-7 lat zaczynają wypadać, a ich miejsce zajmują zęby stałe. Proces fizjologiczny, ale czy zawsze przebiega bez komplikacji?
Przetrwałe mleczaki - co to takiego i jakie są przyczyny problemu?
Bardzo często o przetrwałych zębach mlecznych rodzice dowiadują się podczas wizyty u stomatologa lub ortodonty. Definicja zęba przetrwałego wskazuje, że sytuacja ma miejsce wówczas, gdy ząb mleczny pozostaje w jamie ustnej, mimo że powinien już wypaść.
Dlaczego tak się dzieje? Przyczyny są w zasadzie dwie. Obie mają związek z zawiązkiem zęba stałego, który może być nieprawidłowo położony lub w ogóle może nie występować.
Co zrobić z przetrwałymi mleczkami?
Metody leczenia zależą od indywidualnej sytuacji pacjenta. Jeśli zawiązek zęba występuje, ale nie jest prawidłowo umiejscowiony, wówczas dzięki metodzie chirurgiczno-ortodontycznej ząb stały jest wprowadzany do łuku zębowego.
Natomiast jeśli zawiązek zęba nie występuje w ogóle, to najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie zęba mlecznego tak długo, jak jest to możliwe. W gabinetach stomatologicznych zdarza się, że na konsultację przychodzą nawet pacjenci w wieku 30-40 lat, u których w jamie ustnej nadal znajdują się zęby mleczne. Sytuacja wbrew pozorom nie należy do rzadkości. Brak zawiązków zębów stałych wymaga uzupełnienia braków w uzębieniu przy pomocy implantów lub mostów protetycznych, natomiast jeśli uda się utrzymać ząb mleczny w dobrej kondycji, to nie ma żadnych przeciwwskazań, aby pozostał on "na swoim miejscu" jak najdłużej.
Kiedy przetrwałego mleczaka należy usunąć?
W niektórych sytuacjach stomatolog może podjąć decyzję o konieczności usunięcia przetrwałego zęba mlecznego. Kiedy? Np. gdy ząb ten powoduje u pacjenta dolegliwości bólowe, a także jest przyczyną zmian, którym towarzyszy ropna wydzielina.
Zdarza się, że usunięcie przetrwałego zęba mlecznego jest koniecznością, w kontekście zaplanowanej terapii ortodontycznej.