Trzeba mieć świadomość, że wady zgryzu nie biorą się znikąd. Bardzo ważne jest, aby już od najmłodszych lat zwracać uwagę na pewne kwestie, które mogą warunkować wystąpienie problemów ortodontycznych u dzieci. Są to m.in. nieprawidłowe nawyki, jak ssanie kciuka. Co można zrobić albo na co zwrócić uwagę, aby wspierać prawidłowy zgryz u naszego malucha?
Profilaktyka od chwili narodzin
O profilaktyce wad zgryzu mówi się oczywiście w kontekście wad nabytych, które stanowią zdecydowaną większość przypadków w gabinecie ortodontycznym. Zapobieganie wadom zgryzu rozpoczyna się już w okresie niemowlęcym. Czy wiesz, że prawidłowe ułożenie nowonarodzonego dziecka podczas snu ma ogromne znaczenie dla kształtowania ewentualnych wad zgryzu? Właściwa pozycja głowy, pleców wpływa na rozluźnienie mięśni, pozwala na swobodne zwarcie warg. Ale to nie wszystko, bo ogromne znaczenie ma również karmienie. W aspekcie ortodoncji nie ma znaczenia czy niemowlę karmione jest piersią czy butelką - ważne jest ułożenie ciała. Rodzic karmiący powinien pilnować, aby tułów oraz głowa dziecka znajdowały się w niemal pionowej pozycji. Jest to ogromnie ważne, ponieważ takie właśnie ułożenie pomaga maluchowi w wysuwaniu żuchwy, co ułatwia pobieranie pokarmu, a następnie jego właściwe połykanie, a jednocześnie umożliwia swobodne oddychanie przez nos.
Praca mięśni podczas karmienia niemowlęcia, a wady zgryzu
Dziecko karmione piersią musi wykonać naprawdę ogromną pracę, aby pobrać pokarm, angażując przy tym wszystkie mięśnie twarzy. Ta “praca” wykonywana wielokrotnie ma ogromny wpływ na rozwój aparatu żucia, od niej zależy zatem kształtowanie zgryzu dziecka. Nieco inaczej wygląda kwestia u dzieci karmionych butelką. To, że z butelki jest łatwiej wie chyba każdy. Ssąc mleko z butelki mięśnie malucha nie są tak intensywnie wykorzystywane, gdyż jedzenie polega tu głównie na wykonywaniu ruchów językiem (ssanie i połykanie). Podczas takiego karmienia dochodzi do wzmożonego ucisku policzków na żuchwę i szczękę, co w konsekwencji prowadzi do nadmiernego wysklepienia i zwężenia podniebienia. Jeżeli dziecko jest karmione butelką to nigdy nie może ona opierać się o żuchwę malucha, ponieważ ogranicza wtedy naturalny i fizjologiczny ruch wysuwania żuchwy podczas pobierania pokarmu.