Problemu próchnicy butelkowej nie można bagatelizować. Tak samo jak próchnica u starszych dzieci i dorosłych, tak samo i próchnica wczesnego dzieciństwa jest groźna, a także może powodować niemały ból u dziecka. Dlatego konieczne jest jej szybkie rozpoznanie oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest profilaktyka.
Co musisz wiedzieć, żeby dobrze dbać o zęby dziecka?
Rodzice powinni mieć świadomość, że nie każde dziecko będzie zmagało się z przypadłością, jaką jest próchnica butelkowa. Wszystko zależy bowiem od właściwego postępowania. Zęby mleczne nie są miniaturą zębów stałych. Różnią się m.in. budową, a także poziomem zmineralizowania, dlatego jeszcze bardziej narażone są na niekorzystne działanie bakterii.
Choroba rozwija się u dzieci karmionych nie tylko butelką, ale i piersią. Pokarm zalega wówczas w buzi, a zawarte w nim cukry mają styczność z zębami, co wpływa na nie niekorzystnie. Trzeba mieć świadomość, że próchnica wczesnego dzieciństwa rozwija się bardzo szybko, dlatego bakterie atakują kolejne zęby, a tempo zarażenia jest naprawdę ekspresowe. Zatem jeśli zauważymy problem - nie ma co zwlekać z wizytą u stomatologa.
Jak zadbać o zdrowe zęby najmłodszych?
Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście profilaktyka. Dlatego nie należy przedłużać karmienia butelką. Jednocześnie należy zachować ostrożność w używaniu kubków niekapków albo zdecydować o podawaniu przy ich pomocy wyłącznie wody.
Jedną z ważniejszych zasad podczas karmienia malucha jest to, żeby nie pozwalać dziecku zasypiać z butelką w ustach, ponieważ w takiej sytuacji wydłuża się czas, w jakim zęby dziecka narażone są na działanie cukrów.
Mimo braku zębów nie można zapominać o właściwej higienie. Doskonałą praktyką jest “mycie” zębów, a wcześniej także i dziąseł. Początkowo wystarczy zwykły gazik zwilżony przegotowaną wodą, którym można przecierać dziąsła, aby usunąć z jamy ustnej pozostałości pokarmów.
Ważna jest także dieta, z której warto wyeliminować np. słodzone soczki lub herbatki oraz zrezygnować z oblizywania dziecięcych smoczków czy łyżeczki podczas karmienia. Co zapewne zaskoczy niektórych rodziców - malucha nie należy również całować w usta. Próchnica jest chorobą zakaźną, którą bardzo łatwo można zarazić dziecko nie tylko podczas oblizywania smoczków, łyżeczek, ale też podczas niewinnego buziaka. Początkowo buzia dziecka jest jałowa, co szczególnie naraża malca na działanie znajdujących się w naszej buzi bakterii, które mogą prowadzić nie tylko do rozwoju próchnicy, ale również innych, ogólnoustrojowych chorób.