O próchnicy butelkowej nie mówi się dużo, często dowiadują się o niej rodzice w sytuacji, gdy problem dotyka ich dziecko. Trzeba mieć świadomość, że jest to problem poważny, którego w żadnym stopniu nie można bagatelizować. Dlaczego? Czym jest próchnica butelkowa, jakie są jej przyczyny i czy można jej zapobiegać? Temat jest obszerny, dlatego zacznijmy od początku!
Próchnica butelkowa - co to takiego?
Swoją nazwę choroba zawdzięcza karmieniu butelką, chociaż należy mieć świadomość, że może się rozwijać także u dzieci karmionych piersią. Ze względu na wiek małych pacjentów jest też nazywana próchnicą wczesnego dzieciństwa. Choroba rozwija się u najmłodszych, w pierwszych latach życia. Zarówno w mleku modyfikowanym, jak i pokarmie matki znajdują się cukry, które mają niekorzystny wpływ na szkliwo. Dlaczego? Ponieważ cukier w ogromnym stopniu przyczynia się do namnażania bakterii powodujących rozwój próchnicy.
U dzieci, u których doszło do rozwoju choroby zęby przybierają bardzo charakterystyczny wygląd - pojawiają się na nich białe plamy, a zęby stają się czarne. W początkowym etapie zaobserwować można zmiany w obrębie górnych siekaczy, natomiast brak wprowadzenia właściwego leczenia powoduje szybkie rozprzestrzenianie choroby.
Co robić, gdy problem wystąpi?
Jeśli podczas codziennych czynności higienicznych jamy ustnej u naszego malucha zaobserwujemy podejrzane zmiany to konieczna będzie wizyta u stomatologa, który wykona badanie i oceni zakres zmian. Lekarz dentysta wskaże również odpowiedni dla sytuacji naszego malucha sposób leczenia.