8 marca 2022

Plomby - co musisz o nich wiedzieć?

Gdy podczas wizyty u stomatologa okaże się, że ząb wymaga leczenia zachowawczego lub endodontycznego to po oczyszczeniu ubytku zakładany jest specjalny materiał, tzw. plomba. Pozwala ona trwale uzupełnić tkankę zęba. A czy wiesz, że w praktyce dostępne są różne warianty plomb?

Kiedy trzeba założyć plombę?

Plomby stosowane są powszechnie. Leczenie próchnicy, nawet gdy zmiany nie są duże wymaga dokładnego oczyszczenia tkanki, aby nie ulegała ona dalszemu zniszczeniu. Ubytek musi zostać właściwie zabezpieczony. Odsłonięte podczas leczenia głębsze tkanki zęba mogłyby powodować dolegliwości bólowe, ponieważ w głębszych strukturach znajdują się zakończenia nerwowe, które są wrażliwe na zmiany temperatury, cukier czy się w sokach kwasy. Ponadto czynniki te mają duży wpływ na dalsze namnażanie bakterii i rozwój próchnicy. Plomby doskonale sprawdzają się również w przypadku, gdy ząb uległ lekkiemu ukruszeniu i konieczne jest jego odbudowanie struktury.

Rodzaje plomb stomatologicznych

W gabinecie stomatologicznym do wypełniania ubytków wykorzystywane są różne materiały, w tym między innymi:

  • plomby amalgamatowe,
  • plomby kompozytowe światłoutwardzalne,
  • cementy glasjonomerowe.

Dawniej powszechnie stosowanym rozwiązaniem były plomby amalgamatowe. Są one trwałe i tanie, a do ich wytworzenia wykorzystuje się stopy metali oraz rtęć. Posiadają jednak wady, głównie natury estetycznej, ponieważ są bardzo widoczne przez ciemnoszary kolor. Obecnie jeśli są wykorzystywane, to wyłącznie w leczeniu zębów trzonowych, czyli tam, gdzie są mało widoczne.

Alternatywą, która pozwala uzyskać barwę zbliżoną do naturalnego koloru szkliwa są wypełnienia kompozytowe, czyli tzw. materiał złożony, cechujący się dużą plastycznością, co umożliwia dokładne dopasowanie do kształtu i wielkości ubytku. Jest on materiałem bardzo zbliżonym do naturalnych tkanek zęba, dzięki czemu pozwala uzyskać bardzo estetyczny wygląd. Po założeniu wypełnienia kompozytowego, jest ono utwardzane przy pomocy lampy polimeryzacyjnej, a całość staje się trwała i mocna. Finalnie wypełnienie jest odpowiednio szlifowane, dzięki czemu ciężko jest rozróżnić plombę i ząb.

Cement glasjonomerowy jest metodą, wykorzystywaną w leczeniu dzieci, do wypełniania ubytków powstałych w zębach mlecznych. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że cement świetnie przylega do powierzchni ząbka. Ale to nie wszystko, bo cement glasjonomerowy zawiera fluor, co pozwala dodatkowo zabezpieczyć zęba przed dalszym rozwojem próchnicy.

Designed and programmed by: