Wielu pacjentów zmaga się z problemem, jakim jest nieświeży oddech. To duży kłopot, który powoduje m.in. problemy w kontaktach międzyludzkich. Jakie są jego przyczyny oraz jak z nim walczyć?
Nieprawidłowa higiena
Często nieprzyjemny zapach z ust odbierany jest przez osoby postronne, jako dowód nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Problem ten jest znacznie bardziej skomplikowany. Jakie są powody halitozy?
Główną przyczyną choroby są bakterie beztlenowe, występujące w jamie ustnej. Ich obecność sprawia, że resztki jedzenia, które znajdują się w przestrzeniach międzyzębowych oraz kieszonkach dziąsłowych są trawione, skutkiem czego jest wytwarzanie lotnych związków siarki, a te odpowiadają za nieprzyjemny zapach. Niewłaściwa higiena może zatem być jedną z przyczyn nieświeżego oddechu, ale na pewno nie jedyną.
Dieta
Duże znaczenie w rozwoju halitozy ma również dieta. Niektóre produkty spożywane często nasilają problem. Jeśli nieświeży oddech towarzyszy i Tobie, warto rozważyć ograniczenie czosnku, cebuli oraz serów pleśniowych. Wpływ ma również alkohol czy tak lubiana przez wiele osób kawa.
Czy choroby mają wpływ na rozwój halitozy?
Nieświeży oddech może być też symptomem wielu chorób, nie tylko zębów i jamy ustnej, ale też ogólnoustrojowych. W aspekcie stomatologicznym znaczenie ma nie tylko próchnica. Na rozwój halitozy wpływ mają różne choroby tkanek przyzębia, w tym np. stan zapalny dziąseł oraz paradontoza. Powodem może być też nieszczelne wypełnienie ubytków.
Nieprzyjemny zapach z ust może świadczyć o rozwoju innych chorób, jak np. nawracające infekcje dróg oddechowych, w szczególności zapalenie zatok czy częste anginy. Halitoza towarzyszy czasami chorobom ogólnoustrojowym trzustki, wątroby, nerek i płuc. Pojawia się u pacjentów zmagających się z cukrzycą. Jest częstym objawem występującym wraz z refluksem żołądkowo-przełykowym, zespołem złego wchłaniania czy w związku ze stanami zapalnymi błony śluzowej żołądka.
Na rozwój nieświeżego oddechu wpływ może mieć również ilość śliny. Gdy w jamie ustnej będzie zbyt sucho problem może się nasilić. Warto wiedzieć, że duży wpływ ma tu niewłaściwa praca ślinianek, które, tak jak np. w zespole Sjögrena (ogólnoustrojowa choroba autoimmunologiczna) produkują zbyt mało śliny. Podobne skutki obserwuje się u niektórych pacjentów przyjmujących leki np. na alergię czy nadciśnienie.
Rozwój nieświeżego oddechu może być też związany z toczącą się chorobą nowotworową.
Nieświeży oddech - postępowanie
Warto w pierwszej kolejności zastanowić się nad nawykami żywieniowymi oraz właściwą higieną jamy ustnej. Konieczna jest także wizyta u dentysty, który wykluczy stomatologiczne podłoże problemu lub wdroży odpowiednie leczenie (np. w przypadku stwierdzonej próchnicy). Jeśli nie zostaną stwierdzone choroby jamy ustnej, nie będzie też żadnych ubytków, wówczas konieczne jest umówienie wizyty u lekarza rodzinnego, który pokieruje dalszą diagnostyką.