15 sierpnia 2022

Leczenie zgryzu otwartego

Zgryz otwarty jest dużym problemem, który koniecznie wymaga konsultacji ortodontycznej oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia. Zasada jest prosta, im szybciej, tym lepiej, bo więcej można osiągnąć. W jaki sposób prowadzona jest terapia? Jakie niesie ze sobą możliwości?

Leczenie u dzieci

Wada zgryzu uwidacznia się już nawet we wczesnym dzieciństwie, szczególnie, że w przypadku zgryzu otwartego duże znaczenie mają czynniki środowiskowe, w tym np. ssanie przez dziecko kciuka. To nawyk, który naprawdę trudno pokonać, wie o tym każdy, komu przyszło się zmierzyć z problemem. Szybkie wyeliminowanie problemu i wdrożenie leczenia pozwala zazwyczaj skutecznie i całkiem szybko pozbyć się problemu.

Z całą pewnością problemu lekceważyć nie wolno, ponieważ niesie ze sobą poważne konsekwencje. Nieprawidłowości w zakresie przeżuwania pokarmów, a także niewłaściwe ułożenie szczęki, żuchwy oraz języka prowadzić może dodatkowo do rozwoju wad wymowy, które wymagają rozpoczęcia specjalistycznej terapii.

Leczenie polega na indywidualnej ocenie wady oraz dopasowania właściwej metody terapii. U dzieci do 10 roku życia zazwyczaj stosuje się aparaty ruchome, natomiast u starszych - stałe. Chociaż w uzasadnionych przypadkach - aparat stały częściowy może być też zakładany na zęby mleczne.

Leczenie zgryzu otwartego u dorosłych

U pacjentów dorosłych terapia może być znacznie dłuższa, ale wada jest możliwa do pokonania. Jest to co prawda czasochłonne i trudne. Dobrze dopasowane metody sprawiają, że efekty mogą być naprawdę zaskakujące. W takim przypadku stosuje się aparaty stałe, które powoli pozwalają na korekcję problemu. Co ważne tutaj zdjęcie aparatu nie kończy terapii, bo aby osiągnąć trwałą poprawę konieczne jest wykorzystanie jeszcze aparatu retencyjnego.

U pacjentów dorosłych, u których stwierdzony został zgryz całkowicie otwarty konieczne może być wykonanie zabiegu chirurgicznego. Gdy wzrost kostny został zakończony jest to czasem jedyny sposób, aby właściwie ukształtować łuki zębowe. W efekcie zabiegu chirurgicznego udaje się też zachować odpowiednie, proporcjonalne rysy twarzy.

Designed and programmed by: