Ciąża to wyjątkowy okres, w którym kobieta musi myśleć nie tylko o swoim zdrowiu, ale także o rozwijającym się dziecku. W czasie wizyty, o swoim stanie koniecznie należy poinformować każdego lekarza, także dentystę. Jak wygląda opieka nad ciężarną w gabinecie stomatologicznym?
Problemy stomatologiczne u ciężarnych
Zepsute zęby to potencjalne źródło problemów nie tylko dla kobiet w ciąży. Rozwijająca się próchnica stanowi zagrożenie dla całego organizmu, a u ciężarnych - również dla dziecka. Optymalnym rozwiązaniem jest zatem wyleczenie wszelkich ubytków jeszcze przed ciążą.
Nie zawsze wszystko da się przewidzieć, co wtedy? Z całą pewnością wizyty nie należy odkładać do czasu urodzenia malucha. Jeśli pojawią się problemy ważne, aby jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Najważniejsze jest bowiem bezpieczeństwo matki i dziecka, a znajdujące się w jamie ustnej matki bakterie mogą przenikać do krwiobiegu, gdzie stają się rzeczywistym, potencjalnym zagrożeniem dla rozwijającego się płodu. Mogą też przyczynić się do przedwczesnego porodu.
Jak leczy się zęby w ciąży?
W przypadku kobiet ciężarnych podstawową kwestią jest ocena korzyści i ryzyka, zarówno dla matki, jak i dziecka, związanego z podjętym leczeniem lub jego zaniechaniem. Większość zabiegów stomatologicznych może być wykonywana w ciąży. A co ze znieczuleniem? Uważa się, że optymalna sytuacja dla rozwoju płodu jest wtedy, gdy kobieta w czasie ciąży nie przyjmuje żadnych leków. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Ryzyko związane z komplikacjami jest stosunkowo niewielkie, szczególnie gdy jest analizowane przez pryzmat bólu i stresu, na jaki narażona byłaby pacjentka, której znieczulenia nie podano. Stres i dyskomfort jest i dla kobiety, i dla dziecka zdecydowanie bardziej niekorzystny. Ważne, szczególnie w początkowym etapie, gdy ciąża nie jest jeszcze wyraźnie widoczna, aby poinformować lekarza o swoim stanie. Wówczas ma on możliwość dopasowania środków znieczulających.
Leczenie kanałowe
A co z leczeniem kanałowym? Jeśli zachodzi konieczność może ono być wykonane również w czasie ciąży, przy czym w pierwszym trymestrze powinno ono być wykonywane wyłącznie w sytuacji, w której nie można czekać. Prawidłowe leczenie endodontyczne wymaga wykorzystania diagnostyki rentgenowskiej, która pozwala precyzyjnie ustalić wygląd i położenie, a tym samym dokładne opracowanie kanałów. Lepszym i korzystniejszym dla matki i dziecka rozwiązaniem jest wybór gabinetu, w którym podczas terapii wykorzystywany jest mikroskop bądź elektroniczny endometr.