2 lipca 2022

Kolejność ząbkowania - zęby stałe

Na pierwsze zęby pojawiające się w buzi naszego smyka zawsze czekamy z niecierpliwością. Około pierwszych urodzin każdy maluch powinien już posiadać pierwsze ząbki, które po kilku latach wypadają, a w ich miejscu wyrastają zęby stałe. Jak to się dzieje? I czy w przypadku zębów stałych również można mówić o kolejności ząbkowania?

Zęby mleczne i stałe

Początkowo zęby mleczne bardzo stabilnie “trzymają się” w buzi malucha. Jednak około 4 roku życia ich korzenie stopniowo zanikają, przez co mleczaki zaczynają się chwiać. Proces ten jest jednak dość długi, bo pierwsze zęby mleczne wypadać zaczynają dopiero około 6 urodzin.

Na pierwsze “ruszające się” mleczaki czekają i dzieci, i dorośli, a pierwszy zgubiony ząb wywołuje wiele emocji. Wymiana całego układu zębów mlecznych na stałe trwa, ale schemat ząbkowania wygląda nieco inaczej niż w przypadku zębów mlecznych. Zatem - jak?

Kolejność ząbkowania przy zębach stałych

W przypadku mleczaków pierwsze pojawiały się siekacze, jednak gdy mówimy o zębach stałych - to jako pierwsze pojawiają się - trzonowce! A dokładniej “szóstki”, których wcześniej w buzi malucha nie było. Zazwyczaj zęby te pojawiają się około 6-7 roku życia. Mniej więcej w tym samym czasie rozchwianiu ulegają jedynki, czyli siekacze przednie. Następnie ząbkowanie przebiega wgłąb jamy ustne, czyli wypadają dwójki (siekacze boczne, około 7-8 roku życia), czwórki (pierwsze przedtrzonowce - około 9-11 roku życia), kły (trójki) i piątki - między 9, a 12 rokiem życia. Na koniec w buzi dziecka pojawiają się kolejne zęby, siódemki, których wzrost obserwowany jest między 11, a 13 rokiem życia.

U niektórych osób to jednak nie koniec. Między 17, a 22 rokiem życia pojawić się mogą jeszcze kolejne zęby, ósemki, zwane również zębami mądrości.

Designed and programmed by: