7 czerwca 2022

Koferdam co to takiego?

Nazwa wypowiedziana w gabinecie stomatologicznym może budzić niepokój. Ale czy słusznie? Co to właściwie jest koferdam? W jakim celu się go stosuje i czy jest się czego bać?

Akcesoria stomatologiczne

Nazwy urządzeń lub akcesoriów wypowiadane w gabinecie stomatologa wielokrotnie mogą budzić niepokój pacjentów, bo niestety, ale nadal wiele osób przejawia spory strach przed wizytą. Z całą pewnością - nie ma się czego obawiać! Bo wszystko jest po to, aby jak najlepiej zadbać o zdrowie zębów i okalających tkanek. Są one niezbędne by odpowiednio wykonać zabiegi stomatologiczne, dbając o higienę miejsca i bezpieczeństwo pacjenta.

Koferdam - brzmi strasznie?

Nazwa nie brzmi zachęcająco, ale czy słusznie? W języku potocznym nazywany jest on również ślinochronem. To rodzaj niewielkiego materiału, który wykorzystywany jest po to, aby odizolować miejsce wykonywania zabiegu stomatologicznego od pozostałej części jamy ustnej. Zazwyczaj wykonany z lateksu bądź nitrylu.

W praktyce zastosowanie koferdamu pozwala zrezygnować z klasycznych metod zabezpieczenia miejsca leczenia przed śliną, czyli tak nielubianych przez pacjentów wałeczków ligniny.

Co ciekawe historia koferdamu jest naprawdę długa. Pochodzi on ze Stanów Zjednoczonych, gdzie po raz pierwszy wykorzystany został z końcem … XIX w!

Koferdam, czyli jak to działa?

Stosowanie koferdamu jest często rozwiązaniem bardzo praktycznym. Pozwala odizolować od innych zębów i tkanek konkretną przestrzeń, chroniąc tym samym zarówno inne zęby, jak i miejsce zabiegowe.

Przygotowując się do zabiegu lekarz w materiale wykonuje nacięcie przy pomocy specjalnego dziurkacza. Tak powstały otwór pozwala “wydobyć” ząb lub zęby, które mają zostać poddane leczeniu na drugą stronę lateksowego czy gumowego materiału. Kolejnym krokiem jest założenie specjalnej klamry, która unieruchomi materiał wokół zęba na czas zabiegu. Klamra zawsze dopasowywana jest indywidualnie do kształtu i wielkości zęba pacjenta. Ostatnim etapem przygotowania jest naciągnięcie membrany na specjalną ramkę, która znajduje się wokół ust pacjenta.

Obecnie koferdam jest w zasadzie niezbędny w leczeniu kanałowym. W porównaniu do tradycyjnej ligniny doskonale zabezpiecza miejsce wykonania zabiegu, skutecznie izolując je od śliny pacjenta.

Designed and programmed by: