27 marca 2022

Czym jest periodontologia?

Nie każdy ma świadomość, ale aby jak najdłużej cieszyć się doskonałym uśmiechem - trzeba zadbać nie tylko o zęby, lecz także o otaczające je tkanki. Profilaktyka, leczenie i diagnostyka chorób przyzębia jest domeną zainteresowania periodontologii. Czy wiesz czym dokładnie zajmuje się specjalista? I kiedy należy skorzystać z jego pomocy?

Periodontologia, zakres zainteresowania specjalizacji

O tkankach przyzębia mówi się w kontekście dziąseł, ozębnej, kości wyrostka zębodołowego oraz cementu korzeniowego, czyli tych elementach, które tworzą tzw. aparat więzadłowy, odpowiadający za stabilne i nieruchome utrzymanie zęba w kości szczęki lub żuchwy.

W kontekście profilaktyki najczęściej mówi się głównie o zębach, zapominając, że ich kondycja i zdrowie zależą również od tkanek okołozębowych. Poza utrzymaniem zębów we właściwym zębodole, pełnią one też inne, równie ważne funkcje. Tkanki te wpływają m.in. na budowę łuków zębowych, a także tworzą specyficzną barierę, która zapobiega wnikaniu do wnętrza mikroorganizmów, mogących wywoływać infekcje. Ponadto tkanki mają istotne znaczenie dla odczuwania bólu

Choroby przyzębia

O chorobach przyzębia można by pisać wiele, ale należy mieć świadomość, że u niektórych pacjentów są to jedynie objawy chorób ogólnoustrojowych, wymagających dalszej diagnostyki i leczenia.

Wśród chorób tkanek przyzębia wyróżnia się w szczególności:

  • choroby zapalne dziąseł (tzw. gingivitis),
  • stany zapalne przyzębia (tzw. periodontics),
  • periimplantics, który dotyczy chorób tkanek przyzębia u pacjentów po wszczepieniu implantu.
Designed and programmed by: