Pytanie, które nurtuje wielu posiadaczy aparatów oraz osoby, które dopiero rozpoczynają leczenie. Wiele zależy od tego, jaki aparat będzie wykorzystany w terapii. Aparatów stałych nie można samodzielnie ściągnąć, więc oczywiste jest, że można w nich jeść. Ale czy wszystko?
Jedzenie w aparacie, o czym należy pamiętać?
W przypadku aparatów ruchomych najczęściej zaleca się, aby były one ściągane podczas posiłków. Takie postępowanie pozwala maksymalnie zadbać o higienę, a jednocześnie minimalizuje ryzyko ewentualnego uszkodzenia.
Aparaty stałe są przymocowane do zębów na cały okres terapii. Trzeba zatem nauczyć się w nich jeść, bo korekta wad zgryzu niejednokrotnie trwać może nawet kilka miesięcy lub lat. W okresie tym także trzeba zachować ostrożność, aby podczas jedzenia nie uszkodzić delikatnego mechanizmu. Dodatkowo bardzo ważne jest szczególne dbanie o higienę, ponieważ resztki pokarmów mogą dostawać się pod aparat, w konsekwencji czego zęby są bardziej podatne na rozwój próchnicy.
Co można jeść nosząc stały aparat ortodontyczny?
W zasadzie - prawie wszystko, jednak szczególnie na początku może to być naprawdę trudne. Po założeniu aparatu pojawić się mogą dolegliwości bólowe podczas posiłków. Dotyczy to głównie sytuacji, w których konieczne jest odgryzienie kęsa i jego przeżuwanie. W pierwszym etapie leczenia zdecydowanie lepiej sprawdzą się posiłki półpłynne, miękkie, jak zupa-krem czy koktajle. Planując posiłki warto zdecydować się na rzeczy miękkie, jak pierogi, gotowane warzywa, a jeśli mięso - to najlepiej rozdrobnione, aby nie trzeba było intensywnie gryźć. Warto też zwrócić uwagę na temperaturę. Lepszym rozwiązaniem będzie wybór niezbyt gorących, a nawet chłodnych posiłków.
Dlaczego z niektórych rzeczy warto zrezygnować?
Nie każdy wie, ale pewne grupy produktów mogą niekorzystnie wpłynąć na wygląd estetyczny, nie tyle samego aparatu, co gumek wykorzystywanych do korekcji. Wiśnie, czereśnie, śliwki, a także cytryna czy limonka, są doskonałym źródłem antyutleniaczy. Są one ważne w diecie, pozwalają zachować zdrowie i kondycję, w tym także jamy ustnej, jednak - powodują one odbarwienie gumek.
Dodatkowo warto wiedzieć, że świeżo wyciskane soki, kwaśne owoce, napoje energetyczne i izotoniczne, coca-cola czy piwno wpływają negatywnie na zęby, ponieważ prowadzą do obniżenia poziomu pH w ustach. Środowisko bardziej zasadowe sprawia, że ze szkliwa do śliny będą przenikały jony, które odpowiadają za twardość zębów, zwiększa się zatem ryzyko rozwoju próchnicy. Aby zredukować ryzyko zaleca się po spożyciu tego typu pokarmów płukanie ust wodą, która pomoże usunąć nalot, a także przywróci naturalne pH.