Od pewnego czasu na półkach sklepowych pojawiły się całkowicie nowe produkty, pasty do zębów w czarnym kolorze. Czy wiecie co to za produkt i czy warto go stosować? Sprawdźmy!
Po pierwsze - skład
Przyglądając się bliżej produktowi zauważyć można, że podstawowym składnikiem, który decyduje również o barwie jest węgiel aktywny. Posiada on specyficzne właściwości, pozwalające na usuwanie występujących na szkliwie przebarwień. To właśnie ze względu na właściwości wybielające produkt ceniony jest przez pacjentów.
Węgiel aktywny posiada też inne zalety - działa antybakteryjnie, co w teorii wpływa korzystnie nie tylko na szkliwo i zęby, ale zdrowie całej jamy ustnej. Ale czy rzeczywiście jest to produkt tak idealny?
Osoby, które chcą samodzielnie przetestować produkt powinny zwracać uwagę na szczegółowy skład. Bardzo istotny jest podawany przez producenta tzw. współczynnik ścieralności. Wybierając pastę z wyższym wskaźnikiem ścieralności liczyć można na uzyskanie szybszego efektu, ale? Kosztem zębów. Pasty z wysokim wskaźnikiem wnikają głębiej w strukturę zęba, co dla osób z nadwrażliwością lub ze zniszczonym szkliwem jest rozwiązaniem bardzo niekorzystnym. Osoby te powinny wybrać produkt o jak najniższej klasie ścieralności, a najlepiej - skonsultować zasadność i możliwość stosowania tego typu past ze stomatologiem. Tu ważne są dwa parametry REA oraz RDA. Pierwszy z nich oznacza klasę ścieralności dla szkliwa (zazwyczaj wartość ta mieści się w przedziale 2-5), a drugi dla zębiny (w większości produktów są to wartości z przedziału 30-70, ale maksymalna wartość może osiągać nawet 250).
Czarna pasta - czyli co na to stomatolog?
Analizując korzyści związane z wykorzystaniem czarnej pasty do zębów wydawać by się mogło, że jest to przysłowiowy strzał w dziesiątkę. Ale słuchając głosów specjalistów - warto zachować rozwagę. Taki wariant pasty nie jest polecany przez każdego stomatologa, a już na pewno nie można stosować produktu na co dzień. Regularne narażanie szkliwa na ścieranie węglem aktywnym wybiela zęby, ale pasta stosowana zbyt często może mieć niekorzystny wpływ na szkliwo.