Choroby przyzębia są tak samo groźne dla zdrowia naszego uśmiechu, jak próchnica. Dziedziną stomatologii, która zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób przyzębia jest periodontologia. Ale czy wiesz, jakie są przyczyny chorób przyzębia?
Dlaczego tkanki przyzębia są tak ważne?
Idąc na wizytę do stomatologa wiele osób myśli, że ocenie poddawane są tylko zęby. Że lekarz sprawdza tylko czy nie rozwija się próchnica. Ale nie jest to prawdą, bo tkanki znajdujące się wokół zęba, dziąsła, są regularnie poddawane ocenie. Obecny w ich obrębie stan zapalny osłabia aparat żucia, zęby tracą stabilność i podparcie, a to już szybka droga do tego, by utracić naturalne uzębienie. Nie wystarczy tylko dbać o zdrowie zębów, bo liczy się kompleksowa ochrona jamy ustnej.
Przyczyny problemów z tkankami przyzębia
Najczęściej powodem stanów zapalnych i innych chorób tkanek przyzębia jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Wśród największych grzechów wymienić można niedokładne mycie lub zbyt krótkie. W takiej sytuacji na powierzchni zęba pozostaje płytka bakteryjna. Gdy nie jest ona regularnie usuwana zaczyna twardnieć, zmieniając się w kamień nazębny, którego usunięcie w warunkach domowych jest niemożliwe. Znajdujące się na zębach bakterie i toksyny są szkodliwe dla zdrowia zębów.
Trzeba mieć świadomość, że rozwój chorób przyzębia może mieć też inne podłoże. Duże znaczenie ma wada zgryzu czy noszenie nieprawidłowo dobranych protez, a nawet bruksizm.
Zdarza się też, że rozwój choroby dziąseł jest efektem innych, ogólnoustrojowych chorób, w tym cukrzycy czy nowotwory i HIV, czyli w stanach, w których pacjent zmaga się z obniżoną odpornością organizmu.
Niekorzystnie na tkanki przyzębia wpływają również czynniki środowiskowe, związane ze stylem życia, wśród których duże znaczenie ma palenie papierosów, a także dieta uboga w witaminy, głównie z grupy B i C.