19 maja 2022

Choroby przyzębia - leczenie

W stomatologii ważne jest nie tylko leczenie próchnicy, bo gdy choroba dotknie dziąsła lub inne tkanki dojść może do utraty zębów. Podczas wizyty profilaktycznej stomatolog ocenia zatem stan jamy ustnej w sposób kompleksowy, a gdy stwierdzi choroby przyzębia - wdraża właściwe leczenie.

Choroby przyzębia leczenie

Sposób leczenia zależy w dużym stopniu od indywidualnego stanu pacjenta i zaawansowania występujących zmian. W praktyce wyróżnić można 3 fazy terapii. Pierwsza z nich związana jest z usuwaniem przyczyn problemu. W celu wyeliminowania stanu zapalnego stomatolog usuwa m.in kamień nazębny, który gromadzi się na powierzchni szkliwa stanowiąc źródło rozwoju patogenów chorobotwórczych. Kamień pojawić się może również pod powierzchnią dziąseł. Wykonywane są tu zabiegi, takie jak:

  • skaling (naddziąsłowy i poddziąsłowy),
  • likwidacja obecnych zmian próchnicowych,
  • ekstrakcja zębów, których zniszczenie jest na tyle zaawansowane, że nie ma szans na ich wyleczenie i utrzymanie w jamie ustnej,
  • instruktaż dotyczący prawidłowej higieny jamy ustnej,
  • kiretaż otwarty i zamknięty, czyli oczyszczanie kieszonek z kamienia.

W kolejnej, 2 fazie, przeprowadzane są tzw. zabiegi korekcyjne. Na tym etapie najczęściej wykonywane są zabiegi chirurgiczne, które realizowane są w celu leczenia tkanek przyzębia. W zależności od stanu pacjenta lekarz może podjąć decyzję o wykonaniu regeneracji przyzębia lub wykonać zabieg zmieniający morfologię nie tylko  tkanek zębowych, ale też kości czy wyrostka zębodołowego. W ten sposób możliwe jest przywrócenie formy fizjologicznej tkanek. Na tym etapie wykorzystywane są również metody leczenia z protetyką, szynowaniem czy leczeniem zgryzu.

Ostatni z wymienionych etapów dotyczy stricte postępowania po zabiegu. Tutaj bardzo ważne jest wskazanie konkretnych czynników ryzyka, które mają wpływ na rozwój chorób przyzębia. Szczególnie ważne jest przestrzeganie zasad właściwej higieny.

Najważniejsza- profilaktyka!

Tak, jak w przypadku próchnicy, tak i w leczeniu chorób przyzębia najważniejsza jest profilaktyka. Poza codzienną, domową higienizacją ważne jest regularne wykonywanie przeglądów u stomatologa. Podczas wizyt lekarz może zauważyć problemy, gdy nie są one zaawansowane. A im szybciej wdrożone leczenie, tym lepsze rokowania.

Designed and programmed by: