17 lutego 2022

Braki w uzębieniu, czyli co robić gdy brakuje zębów?

Niewłaściwa higiena, choroby tkanek przyzębia, a także urazy mogą spowodować, że nasze zęby będą musiały zostać usunięte przez chirurga. Zdarzają się sytuacje, gdy niestety nie będzie możliwości skutecznego leczenia, bo np. próchnica jest już tak zaawansowana, że nawet leczenie endodontyczne nie pomoże uratować zęba. Wtedy pozostaje tylko usunięcie. I co dalej?

Dlaczego braki w uzębieniu są szkodliwe?

Po wyrwaniu zęba pacjenci często myślą, że na tym koniec. Ząb usunięty, przyczyna problemu pokonana. Otóż nie! Brak nawet jednego zęba jest dla organizmu człowieka niekorzystny, dlatego nie można poprzestawać na ekstrakcji, bo nie jest to koniec leczenia.

Luka po zębie gdy nie zostanie uzupełniona powoduje szereg dolegliwości i konsekwencji. Pozostałe w jamie ustnej zęby mogą się przesuwać, prowadząc do powstania wad zgryzu. Ponadto gdy zęby nie są w komplecie, to dochodzi do zaburzeń funkcji żucia i rozdrabniania pokarmu. Zęby sąsiadujące zostają nadmiernie obciążone, przez co są bardziej narażone na próchnicę. Podobnie tkanki przyzębia.

Uzupełnianie braków zębowych - czy jest możliwe?

Rozwój stomatologii sprawił, że pacjenci po ekstrakcji zyskali szereg możliwości, pozwalających uzupełnić braki. Takim leczeniem zajmuje się protetyka, która stwarza naprawdę wiele możliwości. Protezy ruchome i stałe, mosty, korony czy implanty.

Sposób uzupełnienia braków zębowych wymaga konsultacji u stomatologa, który wykonując dokładne badanie pacjenta ocenia możliwości terapii. Wśród czynników, jakie brane są pod uwagę wymienić należy stan i kondycję pozostałych zębów oraz tkanek i błon śluzowych w jamie ustnej, a także warunki kostne. Po przeprowadzonym badaniu stomatolog określi możliwości terapii, omawiając szczegółowe korzyści i wady każdego z rozwiązań.

Z całą pewnością braków w uzębieniu, nawet jeśli jest to tylko jeden ząb, nie należy bagatelizować. Wizyta u stomatologa oraz uzupełnienie protetyczne jest niezbędne dla zachowania prawidłowych funkcji żucia, a także w kontekście estetyki.

Designed and programmed by: