22 lipca 2022

Bolesne ząbkowanie? Sprawdź jak pomóc dziecku

Ząbkowanie jest procesem fizjologicznym, który przechodzi każde dziecko. Jednak nie każde przechodziło go będzie w taki sam sposób. U jednych zęby, jeden po drugim, kolejno pojawiają się w początkowo bezzębnej buzi. U innych proces ten będzie przebiegał ciężej, wywołując u malucha mało przyjemne dolegliwości. Jak sobie z tym radzić?

Czy ząbkowanie boli?

Ząbkowanie jest procesem, który trwa. Pierwsze zęby pojawiają się koło 6 miesiąca życia, chociaż u niektórych maluchów mogą pojawić się później - nawet koło roku. Aby zrozumieć co podczas ząbkowania przeżywa dziecko należy poznać istotę procesu.

Wyrzynanie zębów (i mlecznych i stałych) polega na przemieszczeniu się zęba z miejsca jego rozwoju w kości do jamy ustnej. Proces ten kończy się wtedy, gdy ząb nie tylko przebije się przez dziąsło, ale znajdzie się w pozycji funkcjonalnej. Proces obejmuje nie tylko samego zęba, ale również tkanki przyzębia i kość. Liczne zmiany, jakie zachodzą wówczas m.in. w obrębie kości mogą być dla dziecka nieprzyjemne i dość bolesne. Jak zatem pomóc maluchowi przejść przez ten etap?

Jak pomóc dziecku?

Rodzice często szukają sposobów na bolesne ząbkowanie, chcąc ulżyć swojemu dziecku. W zasadzie wszystko zależy od rodzaju objawów i ich nasilenia. W aptekach dostępne są specjalne żele, którymi smaruje się dziąsła, ale czasami trzeba zastosować przeciwbólowe i przeciwgorączkowe syropy. Żele i maści działają łagodząco i przeciwzapalnie, a także znieczulająco.

Przy ząbkującym maluchu warto mieć w domu sterylne gaziki, którymi po nasączeniu letnią, przegotowaną wodą można pocierać dziąsła dziecka masując je. Alternatywą są specjalne silikonowe szczoteczki. Ząbkującemu dziecku dobrze jest dać gryzaki o różnej fakturze, które podobnie jak szczoteczka - będą masowały dziąsła malucha. Doskonałym rozwiązaniem będą specjalne gryzaki wodne, które zanim zostaną podane dziecku można schłodzić w lodówce.

Designed and programmed by: