22 września 2022

Aparat retencyjny

Zdjęcie stałego aparatu nie kończy leczenia ortodontycznego, bo aby utrzymać skorygowany efekt terapii konieczne jest korzystanie z retainera. Co to takiego? Jest to specjalny aparat, drut przyklejany do zębów od wewnętrznej strony, który odpowiada za stabilizację  skorygowanego zgryzu.

Do czego służy aparat retencyjny?

Dla wielu osób zakończenie leczenia ortodontycznego to niemałe święto. Szczególnie, gdy wada była duża, a cała terapia trwała nawet kilka lat. Nie każdy jednak wie, że często zdjęcie stałego aparatu to nie koniec przygody. U niektórych pacjentów konieczne jest założenie tzw. aparatu retencyjnego. Retainer zakładany jest po to, aby utrwalić osiągnięty efekt. Zdarza się bowiem, że po zakończonym leczeniu ortodontycznym zęby mogłyby powrócić do nieprawidłowego położenia. Aparat retencyjny ma temu zapobiec.

Jak długo trzeba nosić aparat retencyjny?

Na tak postawione pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie, bo wszystko zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta. U jednych osób wystarczy kilka miesięcy, aby skutecznie utrwalić efekty terapeutyczne, u innych może to być kilka lat. Zdarza się jednak i tak, że z aparatu retencyjnego trzeba będzie korzystać do końca życia.

Designed and programmed by: