Aparat ortodontyczny jest doskonałym sposobem na leczenie wielu wad zgryzu. Dostępne są różne warianty aparatów, a dobór właściwego zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta, rodzaju wady oraz jej nasilenia. Ale czy zawsze możliwe jest jego założenie?
Dlaczego zakładany jest aparat ortodontyczny?
Oczywiście wady zgryzu zdiagnozowane u pacjentów, to najczęstsza przyczyna podjęcia terapii. Ale nie jedyna. Założenie aparatu może być spowodowane wadami wymowy, które zależą od nieprawidłowego ułożenia zębów, w tym m.in. seplenienie. Wiele osób decyduje się na wizytę u ortodonty i pomoc specjalisty ze względu na wygląd, ale wykorzystanie aparatów ma duże znaczenie dla zdrowia zębów. Nie każdy wie, że bagatelizowane wady ortodoncyjne prowadzić mogą do paradontozy, mogą powodować kruszenie zębów oraz ich pękanie. Korekcja wad pozwala zatem znacznie poprawić kondycję zębów i tkanek przyzębia.
Czy aparat ortodontyczny może być założony zawsze?
W pierwszej kolejności trzeba wiedzieć, że z aparatu ortodontycznego skorzystać można zawsze, bez względu na wiek. Niestety nie u wszystkich pacjentów będzie on mógł zostać wykorzystany. Czy istnieją i jakie są przeciwwskazania?
O przeciwwskazaniach mówi się zdecydowanie rzadziej niż o wskazaniach. Aparat ortodontyczny nie może zostać założony u osób, które zmagają się z obniżeniem odporności. Ogromne znaczenie ma również kondycja samych zębów, bo aparat ortodontyczny zostanie założony wyłącznie pacjentom, u których lekarz nie stwierdzi nieprawidłowości. Stany zapalne jamy ustnej, choroby przyzębia, miazgi zębowej, a także niewyleczone ubytki stanowią czasowe przeciwwskazanie do rozpoczęcia leczenia.
Przeciwwskazaniem do założenia aparatu są również zaburzenia hormonalne oraz cukrzyca.