O zgryzie otwartym mówi się głównie w kontekście wad diagnozowanych u dzieci. Jest to bardzo charakterystyczny problem, między zębami górnymi i dolnymi dziecka powstaje szpara. Jest to tzw. szpara niedogryzowa. Jakie czynniki mają wpływ na jej powstanie? I jak leczyć wadę?
Charakterystyka wady
Zgryz otwarty to termin, który oznaczać może samą wadę zgryzu - obejmująca wyłącznie zęby, jak też znacznie poważniejszy problem, gdy nieprawidłowości obejmują także struktury szkieletowe. O ile na pierwszy rodzaj wady wpływ mają głównie nasze nawyki, o tyle zaawansowana wada układu kostnego jest efektem głównie wad genetycznych.
Wada w obrębie struktur kostnych występuje przede wszystkim gdy kąt pomiędzy płaszczyzną szczęki i żuchwy będzie zbyt duży. Natomiast w przypadku niewłaściwego ustawienia zębów względem siebie najczęściej wada jest konsekwencją niewłaściwych nawyków, jak np. ssanie palca przez dziecko.
Skąd się bierze zgryz otwarty?
Powstawanie zgryzu otwartego, o ile nie ma on związku z genetyką, zależy w dużym stopniu od nawyków, chociaż zdarza się, że jest ona konsekwencją wypadku i towarzyszącego mu urazu.
Mówiąc o czynnikach środowiskowych należy wspomnieć przede wszystkim nieprawidłowości związane ze spoczynkową pozycją języka w jamie ustnej. Powinien on być utrzymywany w pionie, ułożony na podniebieniu, jednak zdarza się, że spoczywa on stałe na dnie jamy ustnej, tuż za zębami lub bezpośrednio na nich, co powoduje wady zgryzu.
Zgryz otwarty powstawać może też w sytuacji, gdy u dziecka występuje obniżone napięcie mięśniowe w okolicy ust i związane z nim nieprawidłowe ułożenie warg. Bardzo często wadę obserwuje się u dzieci z utrwalonym nieprawidłowym (infantylnym) połykaniem. Tzw. niemowlęce połykanie angażuje dodatkowo mięśnie policzków i bródki, które nie są angażowane w połykaniu dojrzałym.
Należy mieć świadomość, że w wielu przypadkach rozwój wady będzie spowodowany niewłaściwymi nawykami. Największe znaczenie ma długotrwałe ssanie palca, ale także smoczki. W obu przypadkach dziecko wykonuje intensywny ruch ssania, co jest szkodliwe dla zębów, ale też połykania.