23 stycznia 2022

Zęby mleczne, czyli wszystko co musisz wiedzieć o profilaktyce stomatologicznej u dzieci

Stomatolog dziecięcy to lekarz, który posiada odpowiednie wykształcenie, wiedzę, a także musi wykazać się dużą cierpliwością i wyrozumiałością dla potrzeb i lęków małych pacjentów. Dzieci nie zawsze skore są do współpracy, ale wszystko można wypracować gdy wizyta będzie przebiegała w przyjemnej atmosferze.

Kiedy pierwszy raz udać się z dzieckiem do stomatologa?

Pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W literaturze przeczytać można, że pierwsza konsultacja powinna odbyć się wtedy, gdy u dziecka pojawią się pierwsze zęby mleczne, a więc najczęściej w okolicach 6 miesiąca życia. W praktyce wizyta na tym etapie rozwoju dziecka jest często poradą profilaktyczną i edukacyjną dla rodzica. Nie każde półroczne niemowlę podejmie współpracę i otworzy buzię na tyle, aby lekarz mógł oglądnąć obecne zęby i dziąsła. Dopiero u starszych dzieci taka ocena jest możliwa, oczywiście jeśli zostaną odpowiednio przygotowane do wizyty.

Jak często należy odwiedzać dentystę?

Zęby mleczne pełnią naprawdę ważną rolę. Trzymają miejsce dla zębów stałych, dlatego optymalną sytuacją jest ich usunięcie z jamy ustnej w sposób naturalny. Gdy same wypadają to znak, że lada chwila w ich miejscu pojawi się ząb stały. Jednak gdy kondycja mleczka jest bardzo zła to zachodzi konieczność ingerencji w ten naturalny proces. Aby tego uniknąć dziecko od małego musi być uczone prawidłowych nawyków higienicznych. Rodzic powinien zadbać też o regularne wizyty profilaktyczne. W przypadku dzieci warto planować je częściej niż u dorosłych, bo jak wiadomo - małe rączki nie są jeszcze tak sprawne manualnie, zatem nie do końca dokładnie mogą oczyszczać powierzchnię zębów. Rodzic powinien czuwać nad prawidłowym myciem aż do około 8 roku życia. Jeśli kilkulatek koniecznie chce myć zęby samodzielnie - trzeba mu na to pozwolić, ale rodzic powinien uzupełniać mycie, aby było ono rzeczywiście dokładne.

Warto trzymać rękę na pulsie i kontrolować stan jamy ustnej, aby w porę móc odpowiednio zareagować. Zaleca się, aby w gabinecie stomatologicznym kontrola odbywała się raz na 3 miesiące. Próchnica jest chorobą zakaźną, która w szczególności na zębach mlecznych bardzo szybko się rozprzestrzenia. Dlaczego? Ze względu na specyfikę budowy mleczaków. Są one mniej zmineralizowane niż zęby stałe, posiadają cieńszą warstwę zębiny oraz szkliwa, co czyni je bardziej podatne na próchnicę.

Regularne wizyty sprawiają, że dentysta będzie miał możliwość podjęcia szybkiego leczenia, a i dziecko oswaja się z gabinetem, co jest rozwiązaniem bardzo korzystnym w długoterminowym aspekcie. Dzieci, które od małego przyzwyczajone są do wizyt u stomatologa rzadziej wykazują lęki i stres związany z wizytą.

Designed and programmed by: