23 listopada 2022

Zęby mądrości czy trzeba je usuwać?

O zębach mądrości bardzo często wspomina się w kontekście problemów. Zatrzymane ósemki, problemy z odpowiednią higieną, co może prowadzić do rozwoju próchnicy. W jakich sytuacjach konieczne jest usunięcie zębów mądrości?

Ósemki, czyli trzecie trzonowce

Ósemki nie są obecne u wszystkich pacjentów, u niektórych wyrzynają się całkowicie, jeszcze u innych tylko częściowo. Zdarza się także, że u niektórych osób nie pojawiają się w ogóle, pomimo że podczas badania RTG uwidocznione zostają zalążki zębów.

Zęby mądrości wyrzynają się zazwyczaj zdecydowanie później niż pozostałe, w tym przypadku o “ząbkowaniu” mówić można u dorosłych pacjentów. Proces ten przypada między 18 a 25 rokiem życia, chociaż nie jest to sztywny przedział, a zęby mogą dać o sobie znać znacznie później. Dodatkowo pojawienie się ósemki powyżej linii dziąsła trwać może od kilku tygodni, do nawet kilku lat.

Jakie problemy sprawiają ósemki?

Pojawienie się trzecich trzonowców u wielu pacjentów, szczególnie z dość wąską szczęką, powodować może duży ból. Taka sytuacja zawsze wymaga konsultacji ze specjalistą. Nieprawidłowości podczas wyrzynania ósemek mogą prowadzić do rozwoju stanu zapalnego. Dodatkowo, jeśli ząb jest częściowo zatrzymany, wówczas pojawiają się problemy z odpowiednią higieną, co sprzyja rozwojowi próchnicy. Ta z kolei bardzo szybko może objąć również inne zęby.

Czy ósemki zawsze trzeba usuwać?

Kwestii usuwania bądź pozostawienia zębów mądrości nie można analizować w sposób ogólny, wszystko zależy bowiem od indywidualnej sytuacji pacjenta. Gdy ząb wyszedł całkowicie, jest zdrowy, a z jego obecnością nie wiążą się żadne dolegliwości bólowe to nie ma podstaw do “profilaktycznego” usunięcia.

Natomiast zęby zatrzymane - całkowicie lub częściowo, objęte próchnicą, gdy zęba nie można poddać leczeniu trzeba będzie usunąć. Ząb mądrości trzeba usunąć również wtedy, gdy jest on nieprawidłowo ułożony. Zdarza się, że ósemka rosnąć napiera na siódemkę, która zaczyna się psuć oraz powoduje duże dolegliwości bólowe. Wyrzynająca ósemka może też może powodować też przewlekły stan zapalny dziąsła przy zębie, a jedyną metodą leczenia może być ekstrakcja. Ponadto usunięcie trzecich trzonowców może być niezbędne przed założeniem aparatu ortodontycznego.

Designed and programmed by: