4 października 2022

Ząbkowanie, czyli jak pomóc dziecku?

Podczas ząbkowania dzieci mogą odczuwać dolegliwości bólowe. Wielu rodziców zastanawia się czy istnieje sposób, żeby pomóc maluchowi? A jeśli tak, to jaki? I czy faktycznie będzie skuteczny?

Co nas czeka podczas ząbkowania?

Pojawienie się pierwszych zębów jest emocjonującym wydarzeniem dla rodziców, jednak w czasie tym u dziecka pojawić się mogą różne dolegliwości. O objawach ząbkowania pisaliśmy już we wcześniejszym wpisie. Dziecko często bywa marudny, może gorączkować. Wystąpić może też katar czy kaszel, co nie zawsze jest łączone z zębami. Na szczęście maluch nie jest w tym czasie sam, kojące objęcie mamy jest najlepsze, jednak do dyspozycji pozostaje również szereg innych możliwości.

Co może pomóc?

Trzeba wiedzieć, że poza bólem wychodzące zęby powodują również swędzenie dziąseł, co bardzo frustruje niemowlaka. Warto w tym czasie uważnie obserwować dziecko i reagować odpowiednio do pojawiających się symptomów.

Gryzaki

W okresie tym świetnie sprawdzą się gryzaki. Najlepszym rozwiązaniem są takie, których faktura pozwala skutecznie drapać dziąsła podczas gryzienia. Najczęściej poleca się rodzicom silikonowe gryzaki wypełnione wodą lub żelem, które przed podaniem maluchowi warto schłodzić, aby przyniosły dodatkowe ukojenie.

Kojący masaż dziąseł

Alternatywnym rozwiązaniem jest wykonanie delikatnego masażu dziąseł. Dużą pomocą może okazać się nakładka na palec, wykonana z miękkiego silikonu. Na jej powierzchni znajdują się niewielkie wypustki, które podczas masowania dziąsła przyniosą maluchowi ulgę. Tu jednak uwaga - nic na siłę!

Żele i inne leki na ząbkowanie

W aptekach dostępne są również żele, którymi smaruje się dziąsła malucha. Specjalna formuła sprawia, że preparat pomaga gdy swędzi i boli. Dodatkowo chłodzi on dziąsła przynosząc chwilową ulgę.

Gdy dziecko naprawdę źle znosi ząbkowanie sięgnąć można po leki przeciwbólowe. Ważne jest, aby lek stosować zgodnie z zaleceniami znajdującymi się na etykiecie produktu, dopasowując ilość preparatu do aktualnej wagi malucha.

Bliskość

Bolesne ząbkowanie to trudny czas nie tylko dla dziecka, ale i rodziców. Często towarzyszą uczucia bezsilności i zmęczenia, chcielibyśmy pomóc dziecku, ale wyczerpały się już pomysły i zdaje się, że nic nie działa wystarczająco dobrze, aby przynieść ukojenie. Mimo tego najlepiej jest zachować spokój i pamiętać, że najlepsza jest bliskość ukochanej osoby. Dziecko odczuwa emocje dorosłych, więc rozdrażnienie mamy będzie mu się udzielać. Podobnie spokój, gdy mama będzie spokojna, będzie to na malucha działało kojąco.

Designed and programmed by: