25 lutego 2022

Wszystko co chcesz wiedzieć o higienizacji

Higienizacja to jeden z zabiegów, który wykonywany jest w gabinecie stomatologicznym. Jest to doskonały sposób, aby zadbać o wyjątkowy wygląd i doskonałą kondycję zębów. W jakich sytuacjach wykonywana jest higienizacja? I jak często należy ją przeprowadzać?

Dlaczego wykonuje się higienizację u stomatologa i co to za zabieg?

Właściwa higiena jamy ustnej to podstawa. Regularne mycie zębów, ale także nitkowanie powierzchni międzyzębowych są niezbędne, ale nie zawsze pozwalają one całkowicie usunąć przebarwienia, osady i płytkę nazębną. Co wtedy? W takich sytuacjach skorzystać można z profesjonalnych zabiegów, wykonywanych w gabinecie stomatologicznym, które są uzupełnieniem domowej profilaktyki.

Podczas wizyt u stomatologa, w ramach higienizacji wykonywane są:

  • skaling,
  • piaskowanie,
  • polerowanie,
  • fluoryzacja.

Pełna higienizacja pozwala odpowiednio dbać o kondycję zębów. Jest ważnym elementem zapobiegania próchnicy.

Jak często wykonywać zabieg higienizacji?

Trzeba pamiętać, że podstawą profilaktyki są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, podczas których lekarz przeprowadza dokładne badanie i ocenę stanu zębów i tkanek przyzębia, śluzówki jamy ustnej i języka. Dzięki temu możliwe jest wykrycie zmian wymagających leczenia we wczesnym stadium. Duże znaczenie w rozwoju próchnicy i chorób przyzębia odgrywają znajdujące się na powierzchni szkliwa osady i kamień nazębny. Jeśli nie są właściwie oczyszczone osłabiają strukturę zęba. Podczas wizyty profilaktycznej stomatolog ocenia czy konieczne jest wykonanie zabiegu higienizacji. Najczęściej zaleca się, aby był on powtarzany co 6 miesięcy, a u pacjentów ze szczególną tendencją do odkładania się kamienia nazębnego - nawet co 3-4 miesiące. Wizytę u stomatologa należy umówić również przed planowanym zabiegiem wybielania oraz przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego.

Designed and programmed by: