8 stycznia 2022

W jaki sposób właściwie dbać o higienę jamy ustnej?

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest bardzo ważna, jeśli zależy Ci na doskonałej kondycji Twoich zębów. Czy wiesz w jaki sposób właściwie dbać o zęby? Jak często należy je myć i czy samo szczotkowanie jest wystarczające? Dzisiaj postaramy się nieco przybliżyć ten temat.

Mycie zębów w praktyce, czyli jak często myć zęby?

Czy wiesz jak często należy myć zęby? Rano i wieczorem to absolutna podstawa. A co z posiłkami? Od lat powtarza się, że zęby trzeba myć po każdym posiłku, w tym zakresie jest to kwestia bardziej złożona. Otóż zębów nie myje się bezpośrednio po jedzeniu. Dlaczego? Pokarm powoduje wpływa na PH w jamie ustnej, które zmienia się w zależności od tego, co zjemy. W niektórych przypadkach - jak np. spożycie cytrusów mycie zębów pastą z fluorem bezpośrednio po jedzeniu nie jest dobrym pomysłem. Dlatego zanim umyjemy zęby po posiłku należy jamę ustną przepłukać wodą lub płynem do higieny jamy ustnej.

Dokładne mycie jest ważne, ponieważ pozwala usuwać z powierzchni wszystkie resztki jedzenia, jakie gromadzą się podczas posiłku. Zalegające drobinki to doskonała pożywka dla bakterii, a stąd już prosta droga do rozwoju próchnicy. Szczególną uwagę należy zachować wieczorem, przed snem.

Wybór szczoteczki i pasty

Nie bez znaczenia jest też dobór odpowiednich środków. W pierwszej kolejności - szczoteczka. Obecnie wybierać można między wariantami manualnymi i elektrycznymi. Który wariant będzie rozwiązaniem lepszym? Szczoteczki elektryczne są dokładniejsze. Wprowadzana w ruch głowica pozwala na dokładniejsze oczyszczenie powierzchni zębów, usuwając resztki jedzenia oraz bakterie, które gromadzą się na powierzchni szkliwa. Jest to możliwe dzięki ruchom rotacyjnym głowicy. Mimo że elektryczne są skuteczniejsze, to klasyczne rozwiązanie w postaci szczoteczki manualnej w dalszym ciągu cieszy się dużą popularnością wśród pacjentów. Jeśli cenisz sobie tradycyjne podejście, to koniecznie wybierz wariant z włosiem o średniej twardości. Dlaczego? Twarde włosie może podrażniać dziąsła prowadząc do uszkodzeń powierzchni dziąsła, powodując nieprzyjemne dolegliwości. Natomiast zbyt miękkie - będzie po prostu nieskuteczne i nie oczyści właściwie zębów. W przypadku szczoteczek manualnych ważne jest, aby zwrócić uwagę również na kształt i budowę - zwężająca główka i koniecznie elastyczna, giętka końcówka, pozwalająca dotrzeć do miejsc trudno dostępnych.

Gdy szczoteczka została już odpowiednio dobrana to pozostaje jeszcze kwestia pasty. Zębów nie można myć obojętnie jakim produktem. Ale jak wybrać właściwie? Osoby dorosłe powinny wybierać pasty, w których zawartość fluoru jest nie mniejsza niż 1450 ppm, ale jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, to najlepszym sposobem będzie porada stomatologa. Podczas wizyty chętnie pomożemy Ci wybrać wariant dobrany indywidualnie do potrzeb Twoich zębów.

Technika mycia zębów

Gdy wiesz już jak często myć zęby oraz jak dobrać właściwą szczoteczkę i pastę pozostaje kwestia techniki. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, to służymy naszą wiedzą i pomocą. Podczas wizyty wszystko dokładnie wytłumaczymy i pokażemy, abyś mógł skutecznie zadbać o zdrowie - nie tylko zębów, ale i dziąseł. Dlatego też podstawą powinien być ruch wymiatający, skierowany od dziąsła.

Nieco inaczej wygląda kwestia techniki mycia szczoteczką soniczną, ponieważ głowica porusza się, a rolą pacjenta jest po prostu przyłożenie powierzchni szczoteczki do zębów, bez wykonywania dodatkowych ruchów.

Bez względu na wybór wariantu szczoteczki dobrą praktyką jest też nitkowanie, pozwalające usunąć bakterie i resztki pokarmów znajdujące się w miejscach trudno dostępnych dla szczoteczki. Nitkowanie wykonywane jest bezpośrednio przed szczotkowaniem.

Warto pamiętać, że w profilaktyce chodzi nie tylko o zapobieganie chorobom zębów, ale również tkanek przyzębnych, bo tylko kompleksowa ochrona pozwala skutecznie i prawidłowo dbać o kondycję i zdrowie całej jamy ustnej.

Designed and programmed by: