Tyłozgryz jest jedna z wad zgryzu, która wymaga konsultacji ortodontycznej i wdrożenia leczenia dopasowanego indywidualnie do zaawansowania wady. Ortodonta zanim przedstawi dokładny plan terapii wykona odpowiednie pomiary. Czy wiecie, jakie są przyczyny tyłozgryzu?
Tyłozgryz - jakie czynniki mają wpływ na jego rozwój?
W literaturze najczęściej podaje się dwie zasadnicze przyczyny rozwoju wady - pierwszą z nich są nieprawidłowości związane z rozwojem kości u dziecka, już na wczesnym etapie dzieciństwa. Drugą - szkodliwe nawyki, które są przez rodziców bagatelizowane. Na początku rodzice nie zawsze mają świadomość występowania problemu, często zaczynają obserwować, że coś jest nie w porządku w momencie, gdy dziecku wychodzą zęby stałe. O samej wadzie oraz o tym, dlaczego trzeba ją leczyć pisaliśmy już wcześniej na naszym blogu. Dzisiaj sprawdzimy, skąd dokładnie biorą się takie problemy?
Przyczyny występowania wady
Przyczyn jest wiele. Należy mieć jednak świadomość, że wpływ ma tu wiele czynników, które pojawiają się już na etapie niemowlęctwa. Wówczas najczęściej przyczyną jest niedobór witaminy D, która ma duży wpływ na prawidłowy wzrost i rozwój kości. Gdy w organizmie będzie jej zbyt mało - wówczas kości są słabsze i nie rosną w prawidłowy sposób. Ponadto znaczenie ma także sposób karmienia i spania przez dziecko.
Ogromnym problemem, wpływającym istotnie na rozwój wady są też popularne dziecięce smoczki, które często towarzyszą maluchowi nie tylko w pierwszych tygodniach czy miesiącach, ale nawet latach życia. Podobnie jest w przypadku ssania kciuka. W takiej sytuacji u malucha obserwuje się przetrwały odruch ssania, który powinien zostać wygaszony przed pierwszym rokiem życia. Niestety smoczki, butelki, a nawet specjalne kubki niekapki z dzióbkiem dedykowane dla dzieci sprawiają, że odruch towarzyszy maluchowi zbyt długo, co niesie ze sobą szereg konsekwencji. Przyczynia się do rozwoju wady zgryzu, wpływa na przetrwałe infantylne połykanie, może skutkować wadami wymowy i koniecznością nie tylko leczenia ortodontycznego, ale i długiej terapii logopedycznej.
Duże znaczenie mają też problemy z zębami mlecznymi i zbyt wczesna ich utrata, szczególnie w dolnym łuku zębowym. Wpływ na tyłozgryz może mieć też genetyka, ponieważ niektóre wady są dziedziczne.