18 kwietnia 2022

Tyłozgryz - co to za wada?

Piękny uśmiech, proste, prawidłowo ułożone względem siebie zęby to marzenie chyba każdego. Jednak nie zawsze jest tak idealnie, a wady zgryzu to poważne problemy, wymagające interwencji specjalisty. Jedną z nich jest tyłozgryz - czy wiesz co ona oznacza?

Czym jest tyłozgryz?

Jak już wiemy, wady zgryzu oceniane są w oparciu o przyjętą klasę Angle’a. Jeśli mamy do czynienia z tyłozgryzem, wówczas specjalista stwierdzi występowanie tzw. okluzji dystalnej, kwalifikującej wadę do 2 klasy.

Istotą wady jest to, że szczęka i żuchwa nie są prawidłowo ustawione względem siebie, a dolny łuk jest wyraźnie cofnięty, w odniesieniu do górnego. Między górnymi i dolnymi zębami powstaje przestrzeń, co wpływa nie tylko na prawidłową funkcję gryzienia, ale też mowę.

W praktyce stomatologicznej wyróżnia się aż trzy warianty tyłozgryzu:

  • rzekomy, wynikający ze zwiększonego wzrostu doprzedniego kości szczęk, w stosunku do kości obecnych w mózgoczaszce,
  • częściowy, w którym wada obejmuje tylko zęby przednie, natomiast zęby boczne ustawione są prawidłowo,
  • całkowity, kiedy cofnięty jest cały dolny łuk zębowy.

Dlaczego wadę trzeba leczyć?

Trzeba mieć świadomość, że leczenie tyłozgryzu ważne jest nie tylko ze względów estetycznych. Dużo większe znaczenie ma ono w kontekście prawidłowości funkcji gryzienia czy mówienia. Jednak nieleczona wada może powodować również szereg innych dolegliwości, jak migrenowe bóle głowy, nawracająca niestrawność czy zwiększoną skłonność do rozwoju próchnicy.

Designed and programmed by: