Aparaty ortodontyczne dobierane są zawsze do indywidualnych potrzeb pacjenta. Ortodonta wykonuje szczegółowe pomiary, ocenia rodzaj występującej wady oraz jej zaawansowanie, a następnie planuje całą terapię. To, że takie leczenie ma wiele zalet - przekonywać nikogo nie trzeba. Ale jakie? I czy stałe aparaty ortodontyczne mają jakieś wady?
Zalety aparatów ortodontycznych stałych
Jedną z najważniejszych zalet jest to, że dzięki aparatom ortodontycznym stałym można osiągnąć naprawdę doskonałe efekty terapii. Korekta jest trwała, a działanie wyjątkowo precyzyjne. Atutem jest także przymocowanie do zębów na stałe, co oznacza, że można w nim jeść, nie trzeba go wyciągać - co jest rozwiązaniem bardzo wygodnym. Ale to nie wszystko, bo ogromną zaletą są możliwości terapeutyczne - stały aparat ortodontyczny stosuje się w zasadzie w każdej wadzie zgryzu.
W leczeniu ortodontycznym często niezbędna jest właściwa współpraca i nastawienie pacjenta. Regularne wizyty kontrolne to podstawa, ale w przypadku aparatów ruchomych - konieczne jest również stosowanie się do wytycznych lekarza, a z tym niestety bywa różnie. Aparaty stałe działają całodobowo, a efekty nie są tak uzależnione od woli pacjenta, jak modele ruchome.
Pacjenci często chwalą sobie takie rozwiązanie za to, że co do zasady nie wpływają one negatywnie na wymowę.
Stały aparat ortodontyczny - czy ma jakieś wady?
Mimo ogromnych walorów terapeutycznych stałe aparaty ortodontyczne posiadają również wady. Jakie? Z całą pewnością pacjenci wymienią trudności w utrzymaniu higieny, bo założony na stałe ma swoje wymagania - koniecznie trzeba stosować się do wytycznych lekarza i zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria, aby właściwie oczyszczać powierzchnię szkliwa.
Dla niektórych osób dużą wadą będzie mało estetyczny wygląd, bo metalowy drut, rzucający się w oczy każdemu rozmówcy potrafi być krępujący.
Wadą będą także pewne ograniczenia związane z jedzeniem, a także inne czynniki, będące przeciwwskazaniem do założenia aparatu ortodontycznego.