21 sierpnia 2022

Skaling co to takiego i jak często powinno się go powtarzać?

Skaling jest jednym z zabiegów higienicznych, który ważny jest nie tylko dla estetyki, ale przede wszystkim dla zdrowia naszych zębów. Czym właściwie jest skaling, w jakim celu się go wykonuje oraz jak często trzeba zabieg powtarzać? O tym nieco więcej w dzisiejszym wpisie.

Czym jest skaling i na czym polega?

Zabieg stomatologiczny, realizowany w ramach szeroko rozumianej profilaktyki. Dla wielu osób ma w dużym stopniu wymiar estetyczny, bo owszem, pozwala cieszyć się pięknym, białym uśmiechem. Jednak tak naprawdę podstawowym celem jego przeprowadzania jest zdrowie. Skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego, gromadzącego się na powierzchni szkliwa, w okolicy szyjek zębowych. Gdyby nie został usunięty - doprowadziłby do rozwoju nie tylko próchnicy, ale i chorób tkanek przyzębia, ponieważ panujące wówczas warunki są wręcz idealne dla rozwoju bakterii.

W praktyce skaling występuje w dwóch wariantach - jako skaling poddziąsłowy i naddziąsłowy. Na czym one polegają? Podczas zabiegu skalingu naddziąsłowego oczyszczana jest powierzchnia znajdująca się powyżej dziąsła, usuwane są wszystkie złogi, jakie zalegają na powierzchni szkliwa. Tu dominującą metodą działania są ultradźwięki, powodują one wraz z wodą wydostającą się z urządzenia, rozbijanie kamienia nazębnego, który odrywa się. Z kolei skaling poddziąsłowy to zabieg, którego celem jest oczyszczenie powierzchni znajdującej się pod dziąsłem, czasem nawet w sąsiedztwie korzeni zębowych. Tutaj również stosowane są ultradźwięki.

Jak często powtarzać zabieg skalingu?

To zależy. Ogólnie zaleca się, aby wykonywać zabieg regularnie, w 6-miesięcznych odstępach. Jednocześnie trzeba pamiętać, że są sytuacje, w których trzeba powtarzać go nawet częściej, jak np. u pacjentów, u których występują skłonności do nadmiernego gromadzenia kamienia. Jakie to sytuacje? Bardzo różne - od predyspozycji genetycznych, po czynniki środowiskowe. Duże znaczenie ma tu właściwa higiena, ale także palenie papierosów czy zamiłowanie do kawy i herbaty, które są spożywane nadmiernie.

Zabieg skalingu wykonywany jest także u osób noszących aparat ortodontyczny. W takiej sytuacji trzeba przywiązywać szczególną uwagę do higienizacji, a zabieg skalingu najlepiej jest łączyć z piaskowaniem.

Designed and programmed by: