Aparaty ortodontyczne wykorzystywane są do korekcji wad zgryzu. Temat poruszany przez nas wielokrotnie, ale dzisiaj przyglądniemy się mu w nieco innej perspektywie. Dzisiaj słów kilka na temat dostępnych wariantów aparatów ortodontycznych.
Stałe aparaty ortodontyczne
Stałe aparaty są bardzo popularnym rozwiązaniem, pozwalającym na bardzo skuteczne i efektywne leczenie. Czas terapii jest tu dość długi, ale - korekcja wady prowadzona jest stale, przy minimalnym udziale pacjenta. Tu nie trzeba pamiętać, że aparat trzeba założyć i nosić, on po prostu jest, przymocowany na stałe do powierzchni zębów, dzięki specjalnym zamkom, do których przymocowany jest łuk. To właśnie on wywierając odpowiedni nacisk sprawia, że wada zgryzu jest stopniowo eliminowana.
Najczęściej stosowane są zamki metalowe, będące bardzo skutecznym rozwiązaniem. Nie każdy jest jednak zadowolony, ze względu na walory estetyczne - zamki metalowe są po prostu bardzo widoczne, przez co niektórzy odczuwają dyskomfort w trakcie terapii. W takiej sytuacji sprawdzić mogą się np. zamki ceramiczne, o kolorze mlecznym oraz zamki szafirowe - przezroczyste. Te ostatnie doskonale wręcz dopasowują się do barwy zęba, z kolei zamki ceramiczne nie odbarwiają się. Gdy zależy nam nie tylko na skuteczności, ale i na estetycznym wyglądzie - najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie łuków powlekanych oraz ligatury przezroczystej. Zamki ceramiczne są rozwiązaniem bardzo praktycznym, polecanym np. osobom zmagającym się z alergią na chrom czy nikiel. Warto dodać, że do wytworzenia zamków szafirowych wykorzystuje się czysty, monokrystaliczny szafir i to właśnie jemu zawdzięczają one swoją bezbarwność.
Pomimo świetnego wyglądu aparaty ceramiczne posiadają jednak pewne ograniczenia - są mniej trwałe niż aparaty metalowe. Łatwiej ulegają uszkodzeniom, mogą się też kruszyć, co wymaga częstszych wizyt kontrolnych i naprawy aparatu.
Stałe aparaty ortodontyczne są wykorzystywane w leczeniu wad, takich jak zgryz otwarty, tyłozgryz, przodozgryz czy zwężenie łuków zębowych.