11 września 2022

Przeciwwskazania do wykonania znieczulenia, czyli jakie informacje trzeba przekazać dentyście?

Znieczulenie w stomatologii to dla wielu osób prawdziwe wybawienie. Jedno ukłucie i można skutecznie zapomnieć o bólu czy dyskomforcie. To bardzo dobre rozwiązanie także dla osób zmagających się z lękiem przed stomatologiem. Ale mimo świetnej skuteczności - czy lekarz zawsze może podać znieczulenie?

Znieczulenie u dentysty, czyli kilka możliwości

O znieczuleniu pisaliśmy już na naszym blogu, dziś jednak poruszymy temat nieco z innej strony. W praktyce, w stomatologii wykorzystywanych jest kilka wariantów znieczuleń: powierzchniowe, nasiękowe oraz przewodowe.

Przed podaniem środka znieczulającego lekarz przeprowadza wywiad, który pomaga ustalić sytuację zdrowotną pacjenta. Jest to niezbędne postępowanie, aby zachować wszelkie środki ostrożności.

Czy znieczulenie może być podane każdemu?

Niestety, podobnie jak w przypadku wszelkich leków czy narkozy, tak i przy znieczuleniu stomatologicznym wskazać można sytuacje, w których podanie znieczulenia nie będzie wskazane.

Znieczulenia miejscowego nie można wykonać u osób, u których stwierdzono alergię na środek znieczulający. Bardzo ważne jest, aby poinformować stomatologa o wszystkich zdiagnozowanych alergiach, nie tylko tych na leki.

Stomatologa koniecznie należy poinformować o chorobach przewlekłych oraz przyjmowanych na stałe lekach. Jeżeli osoba przeszła zawał serca, wówczas konieczne może być uzyskanie pisemnej zgody prowadzącego kardiologa, o braku przeciwwskazań do wykonania zabiegu.

Znieczulenia z adrenaliną, noradrenaliną i epinefryną

Niektóre dostępne obecnie środki znieczulające w składzie zawierają także dodatkowe substancje, jak adrenalina, noradrenalina czy epinefryna, które w dużym stopniu oddziaływują na organizm. W stomatologii wykorzystywana jest przede wszystkim dlatego, że działa skurczowo na naczynia krwionośne. Niestety, z tego względu nie może być wykorzystywana m.in. u osób z nie ustabilizowanym nadciśnieniem tętniczym, chorym na cukrzycę, astmę oskrzelową, z nadczynnością tarczycy, niewydolnością krążenia. Koniecznie trzeba poinformować stomatologa także o chorobach nerek, padaczce. Adrenalina, noradrenalina i epinefryna nie mogą być stosowane u kobiet w ciąży.

Designed and programmed by: