4 grudnia 2022

Próchnica bez objawów? Czyli gdy zęby psują się “od środka”

Najczęściej o próchnicy mówi się w kontekście czarnych, wyglądających mało estetycznie plam, które pojawiają się na szkliwie zęba. W praktyce choroba nie zawsze może być widoczna “gołym okiem”. U niektórych osób rozwijać się może tzw. próchnica ukryta. Co to za choroba i jak się ją leczy?

Rodzaje próchnicy, czyli czym jest próchnica ukryta?

O próchnicy pisaliśmy już na naszym blogu, ale nie każdy wie, że choroba może występować też w postaci ukrytej. Wówczas obejmuje ona procesem chorobowym tkanki, znajdujące się pod szkliwem. Pozornie wydaje się, że ząb jest zdrowy, ponieważ choroba rozwija się w jego wnętrzu. Ale to tylko pozory, bo podczas wizyty stomatolog widzi problem. W jaki sposób? Gdy próchnica rozwija się w zębinie, pod szkliwem, światło padające z lampy inaczej odbija się od powierzchni zęba, co jest sygnałem, że wewnątrz zęba coś się dzieje.

Przyczyny choroby

Przyczyny próchnicy ukrytej mogą być różne. Jednak najczęściej choroba spowodowana jest niewłaściwą higieną przestrzeni międzyzębowych. Gromadzące się w nich resztki pokarmu stają się doskonałą pożywką dla bakterii. Bakterie namnażają się, tworzą kwasy, które negatywnie wpływają na szkliwo znajdujące się na powierzchniach stycznych pomiędzy zębami. Następnie wnikają one do wnętrza zęba, atakując zębinę.

Próchnica ukryta - objawy

W przypadku próchnicy ukrytej początkowo choroba rozwija się nie dając żadnych wyraźnych objawów. Szkliwo pozostaje nienaruszone, w związku z czym problem nie jest dostrzeżony od razu. Pozornie - ząb wydaje się być zdrowy.

Typowe dla rozwoju próchnicy dolegliwości, takie jak ból, wrażliwość na ciepłe/zimne, kwaśne, świadczą o dużym zaawansowaniu choroby. Tkanki zęba są stopniowo niszczone, proces chorobowy obejmuje początkowo wewnętrzne części zęba, ale z czasem próchnica staje się widoczna również na powierzchni szkliwa. Jeśli proces jest już bardzo zaawansowany, może dojść nawet do pęknięcia zęba i odłamania części korony.

Leczenie

Im wcześniej problem zostanie zdiagnozowany, tym większa szansa na wdrożenie skutecznego leczenia i ochronę zęba. Podstawą jest oczywiście profilaktyka: właściwa higiena, regularne nitkowanie oraz wykorzystywanie irygatora. Nie można zapominać o regularnych wizytach profilaktycznych u stomatologa.

W leczeniu próchnicy ukrytej konieczne jest dokładnie oczyszczenie przestrzeni objętej procesem chorobowym, a następnie wypełnienie ubytku.

Designed and programmed by: