Jeszcze kilkanaście lat temu wizyta u stomatologa i konieczność założenia plomby oznaczała jedyną słuszną metodę - szara, amalgamatowa plomba nie wyglądała jednak estetycznie, a jak dziś wiemy - nie jest ona rozwiązaniem bezpiecznym dla pacjenta. Mimo coraz większej wiedzy w dalszym ciągu sporo pacjentów posiada w zębach klasyczne, stare plomby. Ty również? Sprawdź, dlaczego powinieneś je wymienić.
Amalgamat - co to za materiał?
Zacznijmy od ciekawostki - wypełnienia amalgamatowe obecne są w stomatologii już od ponad 150 lat. A co to takiego? Materiał wykorzystywany do uzupełnień jest połączeniem kilku elementów: rtęci, miedzi, cynku, w także cyny i srebra. Składniki te stosowane są w określonych proporcjach, co pozwala wykorzystać właściwości uzyskanego materiału.
Szkodliwa plomba z amalgamatu
Same właściwości amalgamatu nie są jednak imponujące. Materiał nie klei się do zęba, lecz jest do niego przymocowany mechanicznie. Aby materiał w ogóle trzymał się zęba konieczne jest wykonanie dość mocnej ingerencji w tkankę zęba. Ubytek trzeba dość mocno poszerzyć, w ten sposób usuwana jest nie tylko zainfekowana, ale też zdrowa tkanka. Takie właściwości amalgamatu sprawiają, że pod wypełnieniem zawsze pozostanie nieszczelność. W takiej sytuacji w zębie tworzą się warunki idealne do rozwoju tzw. próchnicy wtórnej, ponieważ bakterie dostają się pod wypełnienie. Plomba amalgamatowa nie łączy się z zębem, a trzyma się jego ścianek mechanicznie - ze względu na to zęby zaczynają się ruszać, a nawet mogą pękać.
Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez Parlament Europejski i Radę Europy już w 2017 r. rekomendowano rezygnację ze stosowania wypełnień amalgamatowych ze względu na ich wysoką szkodliwość, ustalając datę graniczną na koniec 2030 r. Decyzja ta podyktowana została faktem, że amalgamat jest materiałem zawierającym rtęć, a ta jest wysoce szkodliwa dla organizmu człowieka. Obecnie ten rodzaj wypełnień nie może być już stosowany u dzieci poniżej 15 roku życia oraz u kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Zawarta w amalgamacie rtęć, ale także srebro czy cyna lub miedź, które odkładają się w tkankach mogą powodować alergię, a nawet wystąpienie chorób autoimmunologicznych, w tym chorobę Hashimoto, Crohna czy łuszczycę, a także schorzenia neurologicznych.
Kwestie estetyczne
Również pacjenci nie przepadają za srebrnymi plombami wykonanymi z amalgamatu, chociaż w tym przypadku pod uwagę brane są nieco inne kwestie. Pacjenci zwracają bowiem uwagę głównie na estetykę, a szare wypełnienie z całą pewnością nie wygląda zbyt ładnie.
Pomijając wygląd, należy mieć świadomość, że plomby amalgamatowe nie są zdrowe i powinny zostać jak najszybciej wymienione.