29 września 2022

Piaskowanie zębów - co to takiego

Higienizacja jest bardzo ważna. Nie tylko ta, która wykonywana jest samodzielnie w domu, ale i ta, która znajduje się w ofercie gabinetów stomatologicznych. Piaskowanie, to tym zabiegiem zajmiemy się dzisiaj. Czy wiecie co to takiego?

Na czym polega piaskowanie?

Jedną z technik, jakie wykorzystywane są przez stomatologa do oczyszczenia powierzchni zębów jest piaskowanie. W ten sposób można skutecznie pozbyć się osadów. Do zabiegu wykorzystywane jest narzędzie, nazywane piaskarką stomatologiczną. Wykorzystuje ona piasek stomatologiczny, który wraz z wodą, pod ciśnieniem jest aplikowany na powierzchnię zębów. Zabieg piaskowania najczęściej łączony jest ze skalingiem. W ten sposób prowadzona jest kompleksowa, profesjonalna higienizacja zębów.

Piasek stomatologiczny - co to takiego?

Piasek stomatologiczny to specjalnie opracowana formuła, pozwalająca dokładnie i efektywnie usunąć kamień nazębny. Główne składniki to substancje szczególne - z jednej strony są one na tyle twarde, aby bez problemu oczyścić osad, a z drugiej - delikatne, dzięki czemu nie ma ryzyka, że mogłyby one uszkodzić szkliwo. Zazwyczaj wykorzystywana jest tu znana wszystkim soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu. Alternatywą jest glicyna. W obu wariantach posmak piasku dentystycznego nie jest dla pacjenta zbyt przyjemny, dlatego w składzie preparatu znajdują się również dodatki smakowe, które maskują nieprzyjemny smak sody czy glicyny.

Piaskowanie - efekty i zalecenia pozabiegowe

Po wykonanej higienizacji pacjent może cieszyć się doskonałym wyglądem zębów i to właśnie efekt estetyczny jest najczęściej wymieniany przez pacjentów, jako zaleta zabiegu. Nie można jednak zapominać o walorach zdrowotnych. Usunięcie znajdującej się na powierzchni płytki nazębnej poprawia nie tylko kondycję szkliwa, ale wpływa też na zdrowie tkanek okołozębowych. Najlepszym rozwiązaniem jest regularne powtarzanie piaskowania i skalingu. Zaleca się wykonywać je co 6 miesięcy.

Aby efekt piaskowania utrzymywał się jak najdłużej trzeba bezwzględnie stosować się do zaleceń stomatologa. Tuż po zabiegu nie można jeść ani pić przez ok. 2-3 godziny. W pierwszej dobie po zabiegu trzeba unikać spożywania produktów, które charakteryzują się silnie barwiącymi właściwościami - kawa, herbata, wino i buraki.

Designed and programmed by: