23 października 2022

Paradontoza - co to za choroba?

Paradontoza jest jedną z chorób jamy ustnej, która najczęściej atakuje dziąsła, a w konsekwencji może doprowadzić nawet do utraty zębów. Na jakie objawy należy zwrócić uwagę? Jakie są przyczyny choroby i jak można ją leczyć?

Przyczyny paradontozy

Paradontoza, to stan zapalny tkanek przyzębia i dziąseł. Choroba, gdy pozostanie niezauważona prowadzi do bardzo poważnych i często nieodwracalnych konsekwencji, jak utrata zębów. Dlatego tak ważne jest szybkie rozpoznanie objawów i wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Najlepsza jest oczywiście profilaktyka i właściwa higienizacja, a zaniedbania w tym zakresie są jedną z najważniejszych przyczyn rozwoju choroby. Gdy zęby nie są prawidłowo oczyszczone, na ich powierzchni gromadzi się płytka bakteryjna, powodująca rozwój stanu zapalnego. Kamień nazębny prowadzi do rozwoju próchnicy oraz stanu zapalnego tkanek przyzębia, zęby tracą stabilność i stają się rozchwiane.

Wśród przyczyn paradontozy wymienić można też inne choroby i infekcje, również ogólnoustrojowe, jak np. cukrzyca czy obniżona odporność. Do rozwoju choroby przyczynić się mogą także urazy mechaniczne oraz czynniki genetyczne.

Objawy paradontozy

Jednymi z pierwszych objawów paradontozy, które mogą świadczyć o rozwoju stanu zapalnego są krwawiące i rozpulchnione dziąsła. Co ważne - często nie występują tu żadne dolegliwości bólowe. W kolejnym etapie choroby można zauważyć, że dziąsła zmieniają barwę, stają się ciemnoczerwone, a nawet fioletowe. Obniża się też linia dziąseł, odsłaniają się szyjki zębowe. Rozwija się nadwrażliwość na bodźce, w tym zimne i gorące, kwaśne, słodkie. Obserwuje się powstawanie tzw. kieszonek przydziąsłowych, w których gromadzą się resztki jedzenia, będące doskonałą pożywką dla bakterii. Stan ten sprzyja rozwojowi stanu zapalnego, choroba postępuje i jeśli nie zostanie w porę zatrzymana, zmiany do jakich doszło mogą być już nieodwracalne.

Designed and programmed by: