17 listopada 2022

Odpowiednia dieta dla osób noszących aparat ortodontyczny

Noszenie aparatu ortodontycznego wymaga od pacjenta przyzwyczajenia się do nowych okoliczności. Początkowo stały aparat powoduje pewne trudności, ale z czasem do wielu można się przyzwyczaić. Również jedzenie z czasem przysparza zdecydowanie mniej problemów. Na jakie aspekty zwrócić uwagę nosząc aparat?

Jak jeść owoce i warzywa w aparacie ortodontycznym?

Twarde owoce mogą być dość problematyczne, jednak jeśli nosząc aparat bardzo chcemy cieszyć się ich smakiem to doskonałym rozwiązaniem może być ich pokrojenie na mniejsze kawałki oraz powolne przeżuwanie mniejszych kęsów. Twarde owoce i warzywa najlepiej gryźć trzonowcami, ponieważ minimalizujemy wówczas ryzyko uszkodzenia aparatu.

Słodycze

Nosząc aparat ortodontyczny trzeba w sposób szczególny zwrócić uwagę na słodycze. Cukier, przy braku odpowiedniej higieny może być bardzo kłopotliwy. Lepkie polewy, ciągnące cukierki, jak np. krówki, żelki, mentosy, gumy do żucia powinny zostać całkowicie wyeliminowane. Ciągnące słodycze mogą przyklejać się do zamków i spowodować odklejenie pierścieni od powierzchni zęba. Ale to nie wszystko, przyklejone resztki słodkiego przysmaku na zamku wyglądają po prostu nieestetycznie.

Dobrym rozwiązaniem będzie też wyeliminowanie lub ograniczenie słodkich napojów. Poza tym, że mogą one przyczyniać się do rozwoju próchnicy, to trzeba pamiętać, że cukier nie wpływa korzystnie na gojenie ran, również tych, które znajdują się w jamie ustnej.

Designed and programmed by: