W stomatologii ważne są nie tylko zęby, ale również dziąsła czy kości, których doskonała kondycja pozwala jak najdłużej cieszyć się perfekcyjnym uśmiechem. Profilaktyka nie polega tu wyłącznie na zapobieganiu i leczeniu próchnicy, ale także innych, czasem naprawdę poważnych chorób tkanek przyzębia. Jakie symptomy powinny wzbudzić nasz niepokój?
Choroby przyzębia - czy wiesz jak je rozpoznać?
O tym, czym w ogóle są choroby przyzębia pisaliśmy już na naszym blogu tutaj. Na pewno zatem wiesz, jak ważne jest zapobieganie lub wczesne rozpoznawanie problemów. Podczas wizyty stomatolog z całą pewnością zwróci uwagę na newralgiczne punkty i oceni kondycję tkanek. Warto jednak zdać sobie sprawę, jakie symptomy mogą dawać choroby przyzębia, ponieważ pozwoli to sprawniej zdiagnozować problem i dzięki temu uda się szybciej wprowadzić odpowiednie leczenie.
Pojawienie się pierwszych potencjalnych objawów i ich identyfikacja przez pacjenta skutkuje szybką wizytą u stomatologa, co ma duże znaczenie dla planowanego leczenia. Im szybciej zostanie ono wdrożone, tym większa szansa na pozytywne zakończenie terapii.
Choroby przyzębia i ich objawy
Początki chorób przyzębia zaobserwować może każdy, trzeba tylko wiedzieć na co zwrócić uwagę. Bardzo charakterystycznym objawem są krwawiące dziąsła, które powinny być sygnałem alarmowym, że dzieje się coś niepokojącego i konieczna jest konsultacja stomatologiczna.
Ale to oczywiście nie jedyna oznaka, bo o rozwijającej się chorobie świadczyć mogą też opuchnięte, wrażliwe i zaczerwienione dziąsła. Pilnej konsultacji wymaga stan, w którym pacjent stwierdzi, że jego zęby ruszają się (u osób zdrowych powinny mieć zapewnioną całkowitą stabilność). Podobnie odsłonięte szyjki zębowe i związana z takim stanem nadwrażliwość.
Wielu pacjentów zmaga się również z nieprzyjemnym zapachem w ustach, jednak nie każdy ma świadomość, że to również może być oznaką chorób tkanek przyzębia.