14 stycznia 2022

Nić dentystyczna - wszystko co musisz o niej wiedzieć

Nić dentystyczna wykorzystywana jest po to, aby jeszcze lepiej zadbać o higienę jamy ustnej i czystość zębów. Jest to specjalny produkt, przygotowany tak, aby skutecznie i z korzyścią dla zdrowia zębów dbać o nawet najtrudniej dostępne miejsca, do których nie dotrze szczoteczka. Nić dentystyczna wykonana jest najczęściej z włókien nylonu, ale też teflonu lub polietylenu, chociaż w sprzedaży znajdują się również warianty z fluorem czy wybielające. Ale czy zawsze należy korzystać z nici dentystycznej? Jaką wybrać i jak prawidłowo korzystać? Sprawdźmy!

Nić dentystyczna - obowiązek czy dodatek do codziennej higieny?

Nici dentystyczne to rozwiązania znane chyba wszystkim, jednak w praktyce nie wszyscy z nich korzystają. Dlaczego? Trudno jednoznacznie na takie pytanie odpowiedzieć, ponieważ każdy może mieć inny powód, jednak z dużym prawdopodobieństwem można przypuszczać, że wielu pacjentów nie ma świadomości jak ważną rolę w prawidłowej higienie odgrywają nici dentystyczne. Nici powinny być używane tak samo, jak używane są szczoteczki. W trudno dostępnych miejscach, jak przestrzeń między zębami - szczoteczka nie ma możliwości właściwie oczyścić powierzchni zęba z bakterii i resztek pokarmów. Prowadzi to do sytuacji, że w miejscach tych może rozwijać się próchnica. Dlatego jeśli chcesz cieszyć się zdrowymi zębami jak najdłużej, to warto uwzględnić korzystanie z nici w codziennej higienie.

Jakie nici dentystyczne wybrać?

W praktyce nić dentystyczna to bardzo ogólne pojęcie, pod którym kryją się produkty dość zróżnicowane. Ich podstawowa funkcja jest oczywiście taka sama - mają zapewnić właściwą ochronę w miejscach stycznych powierzchni zębów, jednak producenci wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów przygotowali różne warianty produktu. Dostępne są m.in.:

  • nici dentystyczne z fluorem, dzięki którym można jeszcze lepiej zadbać o ochronę przed próchnicą,
  • nici dentystyczne antybakteryjne, pomagające usuwać osad nazębny,
  • nici woskowane, które łatwiej jest umieścić między zębami, co jest dużym atutem dla 
  • osób, u których zęby są stłoczone.

Jeśli nie wiesz, jaki rodzaj nici dentystycznych będzie dla Ciebie odpowiedni, to najlepszym rozwiązaniem jest porada stomatologa.

Flosser, doskonała alternatywa dla nici dentystycznych

Flosser jest specjalnie opracowanym i przygotowanym “czyścikiem”, umożliwiającym dotarcie do przestrzeni stycznych. Jednocześnie jest znacznie wygodniejszy i łatwiejszy w użyciu niż klasyczna nić dentystyczna. Tak naprawdę jest to nić połączona z wykałaczką, a w niektórych wariantach również ze skrobaczką, która umożliwia odpowiednie oczyszczenie języka.

Nić dentystyczna znajdująca się na czyściku jest właściwie naprężona, a do tego nie trzeba jej trzymać w palcach, co jest bardzo dużym ułatwieniem dla osób nie mających wprawy w korzystaniu z nici dentystycznych.

Designed and programmed by: