Czyszczenie zębów nicią dentystyczną jest jedną z czynności, o której nie należy zapominać podczas codziennego mycia zębów. A czy wiesz, jak robić to prawidłowo? Sprawdźmy jak właściwie należy korzystać z nici dentystycznych!
Nitkowanie - od czego zacząć?
Podstawą jest oczywiście posiadanie odpowiedniej nici dentystycznej, o czym dokładniej już pisaliśmy na blogu. I co dalej? Zanim przystąpisz do właściwych czynności higienicznych musisz zadbać o czystość swoich dłoni, a przede wszystkim palców, które podczas nitkowania będą znajdowały się wewnątrz jamy ustnej. Dopiero po umyciu rąk należy zacząć przygotowanie nici i przystąpić do właściwych czynności.
Prawidłowa higienizacja wymaga przygotowania nici dentystycznej o odpowiedniej długości. Nie może ona być zbyt krótka, ponieważ nie pozwoliłoby to dokładnie wyczyścić wszystkich powierzchni stycznych. Optymalna będzie długość ok. 50 cm i chociaż może wydawać się to dużo, to jest to tylko złudzenie. W praktyce najlepiej jest złapać koniec nici w palce i rozwinąć ją na długość do łokcia.
Oczyszczanie najlepiej jest wykonywać przed lustrem, ponieważ możliwe jest lepsze kontrolowanie ruchów.
Technika korzystania z nici dentystycznej, czyli jak prawidłowo nitkować zęby?
Dla niektórych nitkowanie jest zadaniem trudnym, ale warto dodać, że z czasem nabiera się wprawy. Początkowo - gdy zaczynasz nitkować zęby lub wracasz do oczyszczania po dłuższej przerwie to dziąsła mogą krwawić. Jest to całkowicie normalne zjawisko i nie można się tym zrażać. Najważniejsze, że po ok. tygodniu regularnego stosowania wszystko powinno ustąpić.
Przygotowując się do wykonania higienizacji w pierwszej kolejności trzeba nawinąć nić na palec wskazujący lub środkowy, w zależności od indywidualnych preferencji, a następnie nieco mniej na palec wskazujący lub środkowy drugiej dłoni. Zasada jest jednak taka, że jeśli wolimy palce środkowe, to nie wolno nam już manipulować palcami wskazującymi.
Oczyszczając powierzchnię styczną trzeba wykorzystywać tzw. ruch zygzakowaty, tworząc kształt litery C. Wykonywane ruchy muszą być zdecydowane, co pozwala na dokładne oczyszczenie, a jednocześnie trzeba uważać, aby nie zerwać nici. I tak kolejno każdą przestrzeń międzyzębową. Tu trzeba jednak uważać, aby nić nie strzelała po dziąsłach, ponieważ może to spowodować krwawienie lub opuchliznę.
Za każdym razem gdy zaczynamy czyścić kolejne szczeliny to musimy nić nawinąć na palec drugiej ręki, nie można oczyszczać powierzchni już użytą częścią. Tutaj bardzo pomocny może okazać się kciuk, dzięki któremu nawijanie zużytej nici będzie po prostu łatwiejsze.
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub nie wiesz czy wykonujesz nitkowanie prawidłowo to najlepszym rozwiązaniem będzie umówienie wizyty instruktażowej u stomatologa lub higienistki.