O nadwrażliwości zębów mówi się w ostatnim czasie wiele. Z problemem tym boryka się sporo pacjentów. Ale czym tak naprawdę jest nadwrażliwość zębów? Jak się objawia i jak leczy?
Czym jest nadwrażliwość zębów?
Zdrowy ząb nie powoduje dolegliwości bólowych. Jeśli pacjent odczuwa je to znaczy, że dzieje się coś niepokojącego i konieczna będzie wizyta u stomatologa. O nadwrażliwości mówi się wtedy, gdy ząb staje się wrażliwy na wybrane czynniki, w tym ciepło i zimno. Ból może być spowodowany także bodźcami dotykowymi (np. szczoteczka), chemicznymi (kwaśne pokarmy). U pacjentów z nadwrażliwością ból pojawić się może także w trakcie badania stomatologicznego.
Objawy nadwrażliwości
Nadwrażliwość daje charakterystyczne objawy. Pacjenci zgłaszają najczęściej intensywny ból, trwający zazwyczaj tylko chwilę, po kontakcie z bodźcem. Jest to spowodowane uszkodzeniem zęba, w którym zębina pozostaje odsłonięta. W prawidłowym, zdrowym zębie jest ona zasłonięta - w części korony szkliwem, a w części korzeniowej cementem. Gdy dojdzie do uszkodzenia tkanek pacjentowi zaczynają towarzyszyć dolegliwości bólowe.
Do odsłonięcia zębiny dochodzi zazwyczaj wtedy, gdy tkanki zostają uszkodzone. Największe znaczenie ma tu recesja, czyli odsunięcie dziąsła. W takiej sytuacji zęby stają się bardziej wrażliwe na dalszą degradację, a ogromne znaczenie mają tutaj kwasy. Zarówno te, które znajdują się w jamie ustnej, jak i zewnętrzne, znajdujące się np. w spożywanych sokach owocowych. Duże spożycie cukru czy napojów gazowanych nie pomaga nadwrażliwej zębinie.
Leczenie nadwrażliwości zębów
Jeśli pacjent zauważy u siebie takie problemy, to z całą pewnością warto umówić się na wizytę kontrolną, podczas której dentysta oceni kondycję zębów. Osoby zmagające się z nadwrażliwością powinny dbać o higienę jamy ustnej stosując wyłącznie dedykowane produkty. Pasty dla osób z nadwrażliwością to specjalna formuła, która pozwala "zamykać" kanaliki zębowe, dzięki czemu ząb staje się mniej wrażliwy na czynniki zewnętrzne.
Produkty stworzone dla osób z nadwrażliwością cechują się specjalnym składem. Powstają na bazie kazeiny, charakteryzują się wysoką zawartością fluoru lub wapnia, zawierają też: sole żelaza, glinu, cynku i potasu.
W leczeniu nadwrażliwości ogromne znaczenie ma profilaktyka. Konieczna jest też zmiana nawyków żywieniowych i rezygnacja ze zbyt dużej ilości cukrów, kwasów i napojów gazowanych.