6 grudnia 2022

Leki a zęby, czyli dlaczego niektóre szkodzą zębom?

Wiele chorób wymaga od pacjentów stałego przyjmowania leków. Niestety, mimo że leczą chorobę pierwotną, to nie wszystkie działają korzystnie na nasze zęby. Jakie leki mogą niekorzystnie wpływać na kondycję naszych zębów?

Leki wziewne, stosowane przez chorych na astmę

Astma jest chorobą oskrzeli. Mechanizm choroby powoduje wystąpienie skurczu mięśni, które znajdują się w ścianach oskrzeli, powodując istotne zwężenie dróg oddechowych i trudności w oddychaniu, o różnym stopniu nasilenia. W astmie skurcz oskrzeli jest mocny, a leki przyjmowane przez pacjentów mają zadanie zapobiegać takim skurczom. Mimo doskonałego działania na oskrzela, leki wziewne nie pozostają obojętne dla szkliwa i zębów. Niektóre medykamenty powodują obniżenie pH w jamie ustnej, a to prowadzi do erozji i uszkadzania szkliwa. Z kolei leki proszkowe to preparaty, w których składzie znajduje się sporo laktozy, osiada ona na powierzchni zębów, co w efekcie przyspieszać może rozwój próchnicy.

Nie trzeba podejmować decyzji czy ważniejsze jest leczenie astmy czy kondycja zębów, wystarczy właściwa profilaktyka. Regularne wizyty u stomatologa powinny stać się dla pacjentów rytuałem, ponieważ pozwoli to na wczesne wykrycie ewentualnych zmian i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Nie każdy wie, ale po przyjęciu każdej dawki leków jamę ustną należy dokładnie przepłukać wodą, aby usunąć z powierzchni substancje szkodzące zębom.

Leki hamujące produkcję śliny

Niektóre leki, także te, które dostępne są bez recepty wpływają na zahamowanie lub ograniczenie produkcji śliny. Wbrew pozorom, są to grupy leków, które często stosowane są przez pacjentów, w tym m.in. leki moczopędne, przeciwalergiczne czy antydepresanty. Dlaczego działanie ograniczające produkcję śliny jest dla zębów tak szkodliwe? Ślina jest jednym z naturalnie wytwarzanych przez organizm wydzielin, jej obecność w jamie ustnej nie jest przypadkowa, pozwala nie tylko zmiękczyć pokarm, zanim trafi on do układu pokarmowego, ale pomaga usuwać resztki pokarmowe i bakterie, które znajdują się na powierzchni szkliwa czy błonach śluzowych. Gdy śliny będzie zbyt mało, to kwasy, które wytwarzane są przez bakterie pozostaną dłużej w jamie ustnej. W ten sposób zwiększa się ryzyko rozwoju próchnicy oraz osadzania kamienia nazębnego.

Czy antybiotyki wpływają na zęby?

Leki zaliczane do grupy antybiotyków, mimo działania leczniczego, mogą osłabiać naturalną odporność i negatywnie wpływać na zęby. Dlaczego? Substancje zawarte w antybiotykach powodują zmiany we florze bakteryjnej nie tylko w jelitach, ale i w jamie ustnej, co w konsekwencji prowadzić może do rozwoju aft czy nadżerek.

Jedną z takich substancji jest m.in. tetracyklina. Substancja gromadząc się na powierzchni szkliwa prowadzić może do jego przebarwień, chociaż problem raczej nie występuje u dorosłych. Narażone są głównie dzieci, szczególnie gdy przyjmują takie antybiotyki w długim okresie czasu.

Designed and programmed by: