27 października 2022

Leczenie próchnicy

Próchnica to choroba zębów, którą zna chyba każdy, szczególnie, że jest to jedna z najczęściej występujących dolegliwości, z jakimi pacjenci zgłaszają się do stomatologa. Czym jest próchnica i dlaczego tak ważne jest jej leczenie? I czy wiecie, że próchnicą można się… zarazić?

Próchnica - co to za choroba i jak się objawia?

Za rozwój próchnicy odpowiadają bakterie znajdujące się w jamie ustnej i na powierzchni zębów. Jeśli nie są one regularnie usuwane (podczas codziennego mycia zębów) prowadzą do demineralizacji szkliwa. Staje się ono słabsze, a w efekcie - pojawiać zaczynają się ubytki.

Na początku choroba rozwija się w zasadzie bezobjawowo, pacjent nie ma możliwości, aby zaobserwować zmiany, jeśli nie uda się do stomatologa. Najczęściej jednak na wizytę u specjalisty pacjenci zgłaszają się, gdy choroba daje już wyraźne objawy. Pierwsze widoczne symptomy to plamki lub drobne pęknięcia na szkliwie. Im choroba bardziej zaawansowana, tym dolegliwości stają się większe. Może rozwijać się też nadwrażliwość, a gdy próchnica obejmie również zębinę - pojawia się ból, często bardzo intensywny. Brak odpowiedniego leczenia prowadzić może do pojawienia się objawów ogólnoustrojowych, w tym gorączki.

etapy rozwoju próchnicy
Etapy rozwoju próchnicy

Jak leczyć próchnicę?

Im szybciej zostanie wdrożone leczenie próchnicy, tym lepsze rokowania. W początkowym stadium choroby wystarczyć może fluoryzacja. Daje ona szansę na zremineralizowanie się szkliwa. Jeśli problem jest większy, a próchnica sięga już do zębiny lub jest dziura, konieczne będzie borowanie. W ten sposób stomatolog usuwa próchnicę, a następnie zakłada wypełnienie

Bagatelizowanie sprawy oraz przyjmowanie środków przeciwbólowych zamiast wizyty u stomatologa może tylko pogorszyć sytuację, aż konieczne będzie przeprowadzenie leczenia kanałowego, o którym pisaliśmy już wcześniej - klik!

W ekstremalnych przypadkach, gdy próchnica jest już bardzo zaawansowana ząb może nie być do uratowania i jedynym rozwiązaniem będzie jego usunięcie. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest profilaktyka i odpowiednia higiena.

Konsekwencje nieleczonej próchnicy

Warto mieć świadomość, że zlekceważenie problemu prowadzić może nie tylko do utraty zęba lub rozszerzenia próchnicy na kolejne zęby. Bakterie wywołujące chorobę mogą przedostawać się do krwioobiegu, a za jego pośrednictwem trafiają do wielu tkanek i narządów. Pozornie błaha próchnica atakując zęby doprowadzić może do rozwoju kłębuszkowego zapalenia nerek, cukrzycy typu 2, problemów z trzustką, zapalenia wsierdzia, udaru czy zapalenia mózgu.

Designed and programmed by: