Chyba każdy rodzic czeka na pojawienie się pierwszych mleczaków w buzi swojego malucha. Rozkoszny, dotąd bezzębny uśmiech zmienia się, a w dziąsłach pojawiają się pierwsze białe perełki. Ale czy wiecie czy ząbkowanie ma określoną kolejność? Które zęby powinny pojawić się jako pierwsze i czy są odstępstwa od reguły?
Zęby mleczne - które pojawią się jako pierwsze?
Na początek ciekawostka - czy wiecie, że zawiązki zębów pojawiają się już na bardzo wczesnym etapie życia płodowego? Właśnie tak! Już ok. 7 tygodnia ciąży u maluchów kształtują się struktury będące przyszłymi zębami. Ale zanim w buzi naszego malca pojawią się pierwsze białe perełki upłynie jeszcze sporo czasu.
Wiele osób zapytanych o to, które zęby pojawiają się jako pierwsze wskazuje dolne jedynki. Owszem, dolne siekacze są najczęściej pierwszymi zębami, ale u niektórych dzieci to górne zęby pojawiają się najpierw. Co do zasady, w stomatologii mówiąc o kolejności wychodzenia zębów wskazuje się nie tyle zęby górne/dolne, co siekacze, siekacze boczne, kły oraz trzonowce.
Pierwsze są oczywiście siekacze, czyli tzw. jedynki, które najczęściej wyrzynają się między 6, a 12 miesiącem życia. Gdy maluch posiada już “komplet”, wówczas zaczynają rosnąć siekacze boczne (dwójki), co przypada mniej więcej między 9, a 16 miesiącem. Następnymi zębami, jakie ujrzymy w jamie ustnej naszego malucha będą czwórki, czyli pierwsze trzonowce. Te pojawiają się pomiędzy 13-19 miesiącem życia. Zastanawiacie się gdzie trójki? Otóż kły wychodzą dopiero po trzonowcach, około 16-23 miesiąca życia. Ostatnimi mleczakami są piątki, czyli trzonowce drugie (23-33 miesiąc).
Kolejność ząbkowania
Warto dodać, że kolejność ząbkowania jest ustalona orientacyjnie, na podstawie przyjętych obserwacji, jednak w praktyce na kolejność i tempo ząbkowania wpływ ma wiele czynników. W tym także genetyczne. Zdarza się, że zęby rosną u dzieci książkowo, natomiast u innych pojawiają się jakby wszystkie jednocześnie - jedne po drugich. Jeśli jednak rodzice mają jakiekolwiek wątpliwości związane z ząbkowaniem - najlepszym sposobem jest pomoc specjalisty.